Lidovky.cz

Netanjahu a Abbás? Jako den a noc

Svět

  12:36
Která dvě jména patří v těchto dnech ve světových médiích k těm nejskloňovanějším? Benjamin Netanjahu a Mahmúd Abbás. A od zítřka proud zpráv o izraelském premiérovi a palestinském předákovi ještě nabyde. Ve Washingtonu totiž začíná dlouho očekávané jednání mezi oběma stranami. V dnešním přehledu tisku proto obrátím pozornost právě na tyto dva muže.

Mahmúd Abbás na zasedání OOP v Ramalláhu foto: Reuters

Trafiku opřu o názory, které se objevují na webových stránkách izraelského deníku Haarec. Reuven Pedatzur z univerzity v Tel Avivu ve svém příspěvku v souvislosti s rozhovory zdůrazňuje, že Netanjahu ve svých rukou soustředil bezprecedentní rozhodovací pravomoc. Ministři jeho kabinetu prý nemají ponětí o tom, co Netanjahu Palestincům řekne. Odpovídá tomu i to, že před samotným jednáním byly na programu izraelské vlády spíše podružné věci, jako třeba jmenování konzula v Bostonu. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.

Podle tohoto názoru tedy Netanjahu – stejně jako v minulosti někteří jeho předchůdci – izraelské vládě dominuje. Naopak bývalý izraelský ministr obrany Moše Arens na stránkách Haarecu podotýká, že Abbás podporu všech Palestinců zdaleka nemá. (Na rozdíl od svého předchůdce Jásira Arafata.) Netýká se to jen hnutí Hamas, ale i některých dalších palestinských skupin. V praxi to pak prý znamená, že Arens nemá dostatečnou sílu, aby prosadil dohodu, na které se případně s Netanjahuem domluví.

Arens si myslí, že o slabosti Abbáse vědí nejen Palestinci, ale i Izraelci. Otázkou však je, jak s tímto problémem hodlají naložit Američané. "Možná si Obama myslí, že odpovědí budou peníze – že dostatek finanční podpory pro Abbáse mu nakonec poskytne legitimitu i autoritu, kterých se mu nedostává," píše Arens v Haarecu. I kdyby navíc Abbás nakrásně chtěl dosáhnout míru s Izraelem, podle Arense toho nebude schopný. Arens se skepticky domnívá, že nyní začíná orientální verze známé pohádky Císařovy nové šaty, ve které je jen otázkou, kdy někdo řekne, že vládce je nahý. Hrát se tak bude o to, kdo ponese vinu za krach rozhovorů. Nikdo ji totiž nebude chtít přijmout. PŮVODNÍ TEXT ČTĚTE ZDE.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.