Lidovky.cz

Německý kreslíř karikoval NDR a zároveň udával Stasi

Svět

  12:30
BERLÍN/PRAHA - Německý kreslíř Gernot Hilliger udal komunistům desítky lidí. Dostal za to od Stasi peníze i vyznamenání.

Kreslíř karikoval NDR i donášel Stasi foto: Reprofoto

Chlubí se titulem "nejrychlejší portrétista na světě" a svého času patřil k nejlepším v branži politické karikatury. Gernot Hilliger, zvaný familiárně Gero, který kreslil pro časopisy, jako je Der Spiegel, byl dvojitý agent. Nejnovější závěr studia spisů, které s jeho jménem vedla východoněmecká tajná policie Stasi, prý dokazuje, že kvůli komunistům zrazoval i své přátele.

Gero Hilliger byl pro Němce hrdina, dodnes je hvězdou televizních show, v nichž dokazuje, že drží právem rekord v rychlosti, s jakou dokáže načrtnout výstižný portrét kohokoliv, koho mu představí. Když byla ve východoněmeckých archivech nalezena akta s jeho jménem, všechny to překvapilo, leccos do sebe ale zapadlo.

Tím spíš, že jej jeden z šéfů Stasi, Hansjörg Geiger, označil za "perlu" rozvědky a že i ve spise stálo: "Jeho osobní vývoj nevzbuzuje u nepřátel žádné podezření, že by sympatizoval, nebo dokonce spolupracoval s NDR." Hilliger v NDR vyrůstal a vyučil se tam chemickým laborantem. Dlouho ho to ale táhlo na Západ (kvůli jednomu pokusu o útěk strávil několik let ve vězení), kam se nakonec, v roce 1974, i dostal.  Za "zdí" ale zůstala jeho mladá žena, kterou východoněmecký režim odmítal pustit za ním. A tak se Hilliger obrátil na média a vylíčil svůj příběh novinářům. Současně se dal v Západním Berlíně na politiku a vyšvihl se plakáty, na kterých tvrdě kritizoval NDR.

"Stasi jsem nedonášel, mátl jsme je"
V roce 1977 jej ke spolupráci zlákala Stasi, zastoupená Adolfem Storchem. Schůzka se uskutečnila ve východní části Berlína. Od té doby figuroval Hilliger v archivech pod přezdívkou "IMB Brunnen" a svou spolupráci s komunistickou rozvědkou ukončil až tři týdny po pádu Berlínské zdi. Při pohledu do jeho složky vyšlo najevo, že za svou "aktivitu" získal nejen slušné peníze, ale i několik vyznamenání. To nejhorší je ale poměrně dlouhý seznam jmen těch, na kterých se kvůli Stasi dopustil zrady. Už na jaře roku 1978 získal tajně od nic netušících přátel emigrantů jména těch, kteří pomáhají lidem utíkat na Západ.

Dostal se i k dopisu jistého učitele z Uelzenu, který chtěl z NDR dostat svou sestru a její rodinu. Dotyční v NDR se následně stali terčem přepadovky Stasi, která je pak ještě dlouho pečlivě sledovala. V létě 1984 jej prý jeho přítelkyně přistihla, jak v domě vyhlášeného bojovníka proti východoněmeckému režimu Wulfa Rothenbächera kopíruje nějaké dokumenty. Tvrdil jí, že jde o materiály pro přítele, který je na stejné straně barikády. Jestli tomu tehdy uvěřila, těžko říct, napsal včera server Spiegel.de, každopádně krátce poté přišla o život, oficiálně při dopravní nehodě.

Hilliger se obviněním brání, tvrdí, že jsou smyšlená. Prý naopak Stasi mátl. "Tomu bych nevěřil. Nespočetněkrát sám sebe přeceňoval," podotkl k tomu další bývalý emigrant, Peter Jahn.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.