Lidovky.cz

Lotyši odmítli levici, ve volbách jasně zvítězila vládnoucí koalice

Svět

  13:45aktualizováno  14:44
RIGA - Sobotní parlamentní volby nepřinesly Lotyšsku žádné změny a přísný úsporný ekonomický kurz zůstane zachován. Vládnoucí koalice premiéra Valdise Dombrovskise totiž zvítězila se ziskem zhruba 57 procent hlasů. Dombrovskis už se dohodl s druhým největším koaličním partnerem na spolupráci a oznámil, že zformují novou vládu. Setkání s třetí stranou koalice se čeká odpoledne. Premiér doufá, že parlament vysloví novému kabinetu důvěru 2. listopadu.

Lotyšské volby foto: ČTK

"Jednali jsme o možnostech další spolupráce a jsme připraveni pokračovat v práci," řekl Dombrovskis novinářům po jednání se zástupci sdružení Zelených a Rolníků (SRZ), které získalo ve volbách 20 procent hlasů a je třetím nejsilnějším parlamentním uskupením.

Lotyšské volby

Později odpoledne se očekává i Dombrovskisovo setkání s třetím koaličním partnerem, jímž je konzervativní blok Za vlast a svobodu/Lotyšská národní konzervativní strana (TB/LNNK). I ten už dal najevo, že je ochoten pokračovat ve vládě.

Proruská levicová koalice Centrum shody Jánise Urbanovičse, která v kampani slibovala, že naopak zmírní opatření proti hospodářské krizi, získala po sečtení hlasů dle agentur zhruba 26 procent hlasů.

Hlasy pro stabilitu
Lotyšské televizní stanice uvedly, že výsledek zajišťuje nynější koalici 63 křesel ve stočlenném parlamentu. Dosavadní menšinová vláda má tedy po volbách parlamentní většinu.

"Voliči celkem zřetelně hlasovali pro stabilitu," zdůraznil ministerský
předseda. Také však zdůraznil, že "není důvod k euforii", neboť Lotyšsko čeká "spousta práce".

Lotyšské volby, prezident Zatlers

Prezident Valdis Zatlers, který bude nového premiéra jmenovat, už vyjádřil přání, aby v práci pokračovala nynější koalice. Dombrovskis však také ujistil, že se sejde se zástupci opozičního Centra shody, které reprezentuje početnou ruskou menšinu v Lotyšsku, aby zjistil,
zda je prostor pro spolupráci mezi vládou a touto stranou. Ta byla mírným favoritem voleb.


Lotyšskou ekonomiku silně zasáhla hospodářská krize. HDP pobaltské postsovětské republiky, která je od roku 2004 členem EU i NATO, se loni propadlo o 18 procent, což je nejvíce z členských zemí EU. Hrozící státní bankrot odvrátily jen mezinárodní půjčky v celkové výši 7,5 miliardy eur (víc než 180 miliard korun). Proto dominovaly volební kampani finanční a ekonomické otázky.

Analytici na základě výsledku voleb vyzdvihují, že Lotyšsko bude pokračovat v úsporách a v úsilí o případné přijetí eura. Riga hodlá oficiálně vstoupit do eurozóny v roce 2014.

Volí se i v Brazílii a Bosně

Dilma RousseffováTéměř 136 milionů Brazilců rozhodne o nástupci dosavadního prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. Hlavní favoritkou je Dilma Rousseffová, která má podle průzkumů před ostatními kandidáty výrazný náskok. Brazilci také volí guvernéry a poslance 27 států, dále zástupce do federálního parlamentu a ze dvou třetin bude obnoven Senát.

Volby v Bosně, Željko KomšičV Bosně a Hercegovině si voliči zvolí 42 poslanců ústředního bosenského parlamentu a členy předsednictva Bosny a Hercegoviny, jimiž jsou dnes Haris Silajdžič (Muslim), Željko Komšič (Chorvat) a Nebojša Radmanovič (Srb).


Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.