Lidovky.cz

Ruští blogeři ochránili bezmocné důchodce

Svět

  15:15
MOSKVA/PRAHA - Internet je dnes jediným prostorem, kde se projevuje ruská občanská společnost.
Blog. (ilustrační foto)

Blog. (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ruským léčebnám dlouhodobě nemocných (LDN) docházejí peníze. Nemocným a starým lidem, kteří se bez pomoci druhých neobejdou, hrozí, že skončí na ulici. Desítky starých a nemocných lidí od takového osudu zachránila rodící se nová síla -ruští blogeři.

Poprvé se informace o tom, že 38 penzistů oddělení LDN při Kurovské městské nemocnici v Moskevské oblasti přijde o střechu nad hlavou, objevila v tisku před několika týdny. Upadla by v zapomnění, kdyby si jí nevšimli blogeři - každým dnem se rozšiřující úplně nová skupina obyvatel Ruska. Představují největší platformu pro svobodnou občanskou společnost v zemi, kde je většina médií pod přísnou kontrolou státu a část je využívána k manipulaci s veřejným míněním a k politickému boji.

Čtěte také:


Dvacátého čtvrtého září okresní zdravotní správa definitivně rozhodla o zrušení domů s doplňkovou zdravotní péčí. Původně sice úředníci navrhovali, aby si obyvatelé domu veškeré služby platili z vlastní kapsy. Jenže 25 tisíc rublů měsíčně, což jsou minimální náklady na osobu, nemá prakticky žádný ruský důchodce. Většina ze čtyřiceti milionů penzistů žijících v Ruské federaci pobírá kolem osmi tisíc rublů (necelých pět tisíc korun) měsíčně.

Brzy se ukázalo, že s podobným fatálním problémem bojují i v jiných okresech. Už vloni se počet domů s pečovatelskou službou snížil a pacienti se museli sestěhovat do těch, které stát ještě financuje. Letos by ale nemocné staré lidi už nebylo kam přemístit. Všechna zařízení praskají ve švech.

Tlak z internetu
Případu se ovšem ujal jeden z ruských blogerů. Na ruském internetu se strhla obrovská diskuse, která přerostla v organizovanou virtuální bitvu za starší spoluobčany. Přitom podle sociologů většina ruských blogerů jsou mladší lidé. Soucit se starším pokolením je tedy spíš projevem občanské uvědomělosti, která je povzbuzena jistou mírou beztrestnosti a anonymity internetu.

Blogeři se například vysmívali prezidentským blahopřejným telegramům, které z Kremlu při každé příležitosti posílají ještě žijícím válečným veteránům. "Kde teď budeš, veteráne, schovávat tato blahopřání? Asi v ranci bezdomovce," psali. Tlak byl obrovský a nálada blogerů bojovná. Zřejmě to způsobilo, že úřady pečovatelské domy prozatím neuzavřou. Blogeři odpověděli opatrně: "Pozor, buďme ve střehu. V příštím roce se může situace opakovat znovu."

V Sýrii obvinili ze špionáže mladou blogerku

Mladá syrská bloggerka, která byla deset měsíců bez jakéhokoliv vysvětlení držena v izolaci, byla obviněna ze špionáže.  Oznámil to nejmenovaný oficiální činitel. Jeho sdělení je prvním vyjádřením syrských úřadů v případu devatenáctileté Tál Mallúhíové, na který koncem září upozornila mezinárodní organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch. Mladou ženu nikdo neviděl od 27. prosince, kdy ji syrští bezpečnostní agenti předvolali k výslechu. Úřady nedovolily rodině Mallúhíové žádný kontakt se zadrženou, ani jim neposkytly žádné vysvětlení, uvedla HWR.

"Byla zadržena na základě obvinění ze špionáže pro cizí zemi," uvedl činitel, který si přál zachovat anonymitu. "Její špionážní činnost vedla k útoku na syrského armádního důstojníka, který provedli agenti oné cizí země." Zdroj nekonkretizoval, pro který stát Mallúhíová údajně působila jako vyzvědačka, ani neuvedl podrobnosti údajného útoku na syrského důstojníka.

Podle tvrzení rodičů Mallúhíové nepatřila jejich dcera k žádné politické skupině. Někteří syrští aktivisté ale vyjadřovali obavy, že bezpečnostní síly zadržely studentku kvůli básni, kterou složila a v níž kritizuje určitá omezení svobody vyjadřování v Sýrii. Na svém blogu Mallúhíová umísťovala verše a sociální komentáře, zaměřené většinou na utrpení Palestinců.                                           

   Zdroj: ČTK

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.