Lidovky.cz

USA zrušily moratorium na těžbu ropy v moři. Původně mělo trvat déle

USA

  20:10
WASHINGTON - Americká vláda zrušila moratorium na hlubokomořskou těžbu ropy. Opatření bylo vyhlášeno kvůli ekologické katastrofě v Mexickém zálivu a původně mělo platit do konce listopadu.

Rybářský člun v ropou zamořeném Mexickém zálivu foto: ČTK

Zrušení moratoria ale neznamená, že těžební práce budou okamžitě obnoveny. Vláda totiž vyžaduje, aby napřed ropné firmy získaly nová těžební povolení, pro která je třeba splnit přísnější bezpečnostní kritéria, uvedla agentura AP.

Čtěte více

Kvůli zákazu těžby ve větší hloubce než 150 metrů byla vláda pod silným tlakem. O zrušení moratoria usilovaly ropné firmy, ale i zástupci států na pobřeží Mexického zálivu. Jejich ekonomika do značné míry závisí na těžbě a moratorium znamenalo dočasné zrušení zhruba 8000 až 12.000 pracovních míst.

Těžba začne až po splnění přísnějších opatření
Americké ministerstvo vnitra oznámilo, že těžbu bude možné obnovit, jakmile ropné společnosti prokážou, že plní zpřísněné bezpečnostní požadavky. Firmy mimo jiné budou muset mít certifikáty o funkčnosti bezpečnostních pojistek, které brání náhlému výtrysku ropy z vrtu. Budou muset také ukázat plány na likvidaci případné havárie.

Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu

Michael Bromwich z úřadu, který na námořní těžbu dohlíží, ale upozornil, že těžba v žádném případě nezačne okamžitě. Vydávání nových povolení podle něj potrvá "pár týdnů".

Moratorium vláda uvalila v reakci na katastrofu těžební plošiny Deepwater Horizon, kterou provozovala společnost BP. Téměř před půl rokem, 20. dubna, selhala bezpečnostní pojistka a z čerstvě vyhloubeného vrtu vytryskla ropa, což způsobilo výbuch plošiny. Exploze zabila 11 lidí a konstrukce se po dvou dnech potopila.

Následující tři měsíce z vrtu nekontrolovaně vytékala ropa. Podle odhadu americké vlády se jí celkem dostalo do Mexického zálivu kolem 800 milionů litrů. Únik se podařilo zastavit pomocí krytu umístěného na vrt 15. července, v polovině září byl vrt definitivně uzavřen. Podle odborníků byl únik nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.