Lidovky.cz

Obama stojí na hraně porážky. Američané mu v úterý vystaví účet

Svět

  7:00
NEW YORK - Američtí voliči v úterý ve volbách celé Sněmovny reprezentantů, více než třetiny Senátu a většiny guvernérů rozhodnou o dalším osudu politiky prezidenta Baracka Obamy.

Barack Obama foto: ČTK

Průzkumy signalizují, že šéfa Bílého domu ve zbývajících dvou letech jeho funkčního období čeká nelehké soužití s dosud opozičními republikány. Znamenalo by to s největší pravděpodobností konec jeho plánům na přijetí přísnějšího zákona na ochranu ovzduší, ale i soustředěný útok na dosud největší Obamův úspěch na domácí scéně, jímž je reforma zdravotnictví.

Volby ale také napoví, do jaké míry bude v následujících měsících a letech do americké politiky promlouvat protestní hnutí konzervativců známé jako Tea Party.

Američané je svými hlasy mohou potvrdit jako nejvýraznější nový politický proud ve Spojených státech. Mohou ale také nesourodé hnutí, jež spojuje odpor k silné federální vládě, vysokým daním a prakticky všemu, na co Obama sáhne, vykázat na okraj politické scény. Tam ostatně podle jeho liberálních kritiků tak jako tak patří.

ČTĚTE TAKÉ


Tea Party se formovala v nesouhlasu s Obamovými kroky. Největšími ostny jsou pro ni několikasetmiliardová pomoc na podporu ekonomiky zasažené desetiletí nevídanou krizí a reforma zdravotnictví, která podle ní příliš posiluje stát a zvyšuje zadlužení země. Šéf Bílého domu o svých opatřeních kromě "čajíčkářů" nedokázal přesvědčit většinu Američanů. Jako rozhodující pro následující volby se tak podle průzkumů ukazuje příklon nezávislých
voličů k republikánům.

O marihuaně

V Kalifornii, Arizoně, Jižní Dakotě a Oregonu se budou v rámci voleb konat i referenda o různé míře dekriminalizace marihuany.

Levice zase prezidentovi často nedokáže odpustit to, že byl ve svých reformách málo odvážný. Vyčítá mu i nesplněný slib rychle uzavřít kontroverzní věznici na základně Guantánamo a eskalaci války v Afghánistánu. Šéf Bílého domu se loni na podzim rozhodl vyslat do asijské země dalších 30.000 vojáků. Ani posily ale zatím nedokázaly zvrátit nepříznivý vývoj tamního konfliktu, kde má stále více navrch povstalecké hnutí Taliban.

Obamovi se naléhání nedaří, Američané ztrácí trpělivost
Běžní Američané svému prezidentovi zazlívají především to, že se mu navzdory slibům nepodařilo zvrátit vysokou nezaměstnanost a že je ekonomika stále dýchavičná. "Léto hospodářského oživení", které šéf Bílého domu a jeho okolí vzývali ještě na jaře, se nedostavilo. Hospodářství sice již mnoho měsíců roste, ale ne tolik, aby klesl velký počet lidí bez práce.

Zajímavý senátorský souboj v Nevadě

Křeslo zde už počtvrté obhajuje předseda skupiny Demokratické strany v Senátu Harry Reid. Utká se s další aktivistkou Tea Party Sharron Angleovou, která chce zrušit federální ministerstvo školství, navrhuje opustit OSN a tvrdí, že v části USA hrozí nastolení islámského práva šaría.

Obamovo naléhání, aby lidé byli trpěliví a nevěřili neosvědčeným receptům republikánů, příliš nedopadá na úrodnou půdu. Republikáni se tak nemusejí příliš snažit. I když z některých průzkumů vyplývá, že je voliči budou volit jako menší zlo, jejich nástup po potupné porážce ve volbách před dvěma lety je neoddiskutovatelný. Do karet republikánům hraje i tradiční sklon amerických voličů nehlasovat v polovině funkčního období prezidenta pro jeho stranu. Republikáni tak již víceméně počítají s tím, že získají většinu ve 435členné Sněmovně reprezentantů. Jiný výsledek by nyní zřejmě demokratům připadal jako zázrak.

Zpravodaj LN o volbách přímo z USA. Čtěte v pondělním vydání deníku


Šanci ale mají republikáni i v souboji o 37 křesel ve stočlenném Senátu, i když zde by si nakonec demokraté většinu udržet mohli. Republikánští kandidáti zřejmě podle dosavadních průzkumů budou bodovat také ve volbách guvernérů v 37 státech. Mohlo by jim to mimo jiné pomoci ve snaze zbrzdit, či dokonce sabotovat reformu zdravotnictví, s níž silně nesouhlasí. Značnou část jí totiž budou uvádět do praxe právě jednotlivé státy.

Clinton ve stejné situaci
Obama se tak se svými nejbližšími spolupracovníky již několik měsíců souběžně s volební kampaní připravuje na to, že bude vládnout s nepřátelským Kongresem. Ani velký úspěch republikánů by mu přitom jeho záměry nemusel zcela znemožnit. Bývalý demokratický prezident Bill Clinton podobnou porážku ve svém prvním období zvládl. Posunul svou politiku více do středu a nakonec byl znovu zvolen. Skeptici ale namítají, že americká
politická scéna tehdy nebyla tak rozdělená, a obávají se, že USA v případě vítězství republikánů čeká dvouletý politický pat.

Bill Clinton navštívil velkolepý Ples života ve Vídni
 
Pro Česko jsou nadcházející volby zajímavé i tím, že by mohly vyjasnit situaci ohledně nového amerického velvyslance v Praze. Nominaci Obamova poradce Normana Eisena totiž v Senátu zastavil senátor Charles Grassley, jenž má s Eisenem nevyřízené účty z minulosti. Americká administrativa doufá, že po volbách by mohla být situace pro Eisenovo schválení příznivější. Mohlo by se tak stát na posledním zasedání současného Kongresu po volbách. Vyloučeno ale není ani to, že se věcí bude zabývat až nový Kongres v lednu. Tou dobou by již velvyslanec USA v ČR chyběl téměř dva roky.

Otázky a odpovědi

Co je Kongres a jaká je jeho role?
Kongres je zákonodárným orgánem USA a spolu s prezidentem a Nejvyšším soudem tvoří základ americké veřejné správy. Tvoří ho Sněmovna reprezentantů a Senát a jeho pravomoci určuje ústava.

O čem Kongres rozhoduje?
Činí rozhodnutí ve věci rozpočtu a uvolňování financí ze státní pokladny. Zabývá se také daněmi, výpůjčkami peněz pro stát, reguluje obchod, vyhlašuje válku nebo vydává předpisy pro řízení ozbrojených sil. Kongres rozhoduje i o ústavní obžalobě prezidenta, viceprezidenta a vysokých státních úředníků. Právo vznést ji má jen Sněmovna reprezentantů, která o tom rozhoduje prostou většinou. Konat proces na základě ústavní obžaloby má
právo jedině Senát. Je-li souzen prezident, vede jednání Senátu předseda Nejvyššího soudu USA.

Jaká je práce Sněmovny reprezentantů?
Navrhuje a schvaluje zákony a předkládá je Senátu, který může jakýkoli návrh odmítnout, či doplnit dodatky, jež jeho povahu změní. Přijatý zákon vstupuje v platnost podpisem prezidenta. V případě jeho veta se zákon vrací Kongresu a je-li přijat v obou komorách dvoutřetinovou většinou, vstupuje v platnost i přes prezidentův nesouhlas. Sněmovna může i volit prezidenta, a to v případě, kdy žádný z kandidátů nezíská po volbách většinu hlasů volitelů. Sněmovna volí ze tří nejúspěšnějších kandidátů absolutní většinou, každý stát ve sněmovně má jeden hlas.

Kdo může být do Sněmovny zvolen?
Poslanci musí být starší 25 let, alespoň sedm let být občany USA a obyvateli státu, který zastupují. Jsou voleni přímým hlasováním většinovým systémem na dva roky.

Jak jsou místa v dolní komoře rozdělena?
Dělí se všem státům úměrně k počtu obyvatel, přičemž rozdělována jsou jednou za 10 let na základě sčítání lidu. Každý stát má ústavně zaručené právo na nejméně jednoho reprezentanta. Nyní má Sněmovna 435 členů.

K čemu slouží Senát?
Některé jeho pravomoci jsou povýšeny nad exekutivu. Senát ratifikuje mezinárodní smlouvy podepsané prezidentem a schvaluje ministry, diplomatické zástupce a vysoké státní úředníky jmenované prezidentem. Pokud jmenování nebo smlouvy neschválí, není proti jeho rozhodnutí odvolání. Jeho předsedou je viceprezident USA (nyní Joe Biden).

Kdo může být do Senátu zvolen?
Senátoři musí být starší 30 let, alespoň devět let být občany USA a
obyvateli státu, který zastupují. Jsou voleni přímým hlasováním většinovým systémem na šest let.

Jak jsou místa v horní komoře rozdělena?
Každý stát je zastoupen dvěma senátory (nemusí být ze stejné strany). Senát má 100 členů. Nyní se bude volit jeho třetina.

Co jsou stálé výbory?
Jejich práce je jádrem činnosti Kongresu. Každý návrh zákona je předáván výboru k prostudování a výbor může návrh revidovat, odmítnout či ignorovat. Prakticky žádný zákon se nedostane do Sněmovny či Senátu bez předchozího souhlasu příslušného výboru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.