Lidovky.cz

Vzpoura proti volbám v Barmě vyhnala tisíce lidí z domovů

Svět

  10:13
RANGÚN - Barmská prorežimní partaj oznámila vítězství v parlamentních volbách. Strana soudržnosti a rozvoje (USDP) údajně získala až 80% hlasů. Hlavní opoziční formace reagovaly stížností a volby označily za zmanipulované. Boje mezi etnickými Kareny a armádou na východě země mezitím přinutily nejméně 15 tisíc lidí uprchnout do Thajska, informuje BBC.

Barmánci v Thajsku. Obyvatele města Myavati vyhnaly z domovů boje mezi Kareny a armádou. foto: ČTK

Ozbrojené incidenty mezi armádou a povstalci z menšinového etnika Karenů vypukly během sčítání hlasů ve městě Myavati nedaleko thajských hranic. Povstalci město obsadili a Demokratické Armádě Buddhistických Karenů (DKBA) se podařilo ovládnout policejní stanici a volební místnost. Armáda nakonec rebely vytlačila.

Barmánce vyhnaly ze země boje mezi rebely a vládou.

Barmské jednotky se teď údajně snaží karenské bojovníky dopadnout jižně od Myavati.

Boje mezi rebely a vládou donutily k útěku asi 15 tisíc až 17 tisíc civilistů přes řeku Moei do Thajska.

Barmánci v narychlo postavených přístřešcích v Thajsku

V Thajsku pro uprchlíky vzniklo stanové městečko a šéf tamní oblasti se snaží vyjednávat s barmskou stranou, aby se lidé mohli přes řeku vrátit zpět.

Etnické menšiny v Barmě 

Etnické menšiny v Barmě tvoří asi 40 procent obyvatel a podle skupin na ochranu lidských práv jsou vládnoucí vojenskou juntou utlačovány. Karenové patří s asi sedmi procenty obyvatel k nejpočetnějším barmským menšinám.

Proti barmské vládě bojují od roku 1948, kdy země získala nezávislost na Británii. Nejprve požadovali vznik nezávislého státu, dnes by se prý spokojili s autonomií v rámci federalizované Barmy.

V Barmě sepoprvé po 20 letech konaly parlamentní volby, které vládnoucí vojenská junta je vyhlásila po vytrvalém mezinárodním tlaku.

"Vítězství"
Volby skončily v neděli ve čtyři hodiny odpoledne místního času. Hlavní opoziční síla, Národní liga pro demokracii vězněné disidentky Su Ťij, se jich nesměla zúčastnit. Přestože oficiální výsledky nebyly doposud zveřejněny prorežimní USDP už oznámila své vítězství. Mezinárodní společenství volby odsoudilo jako snahu skrýt vojenskou diktaturu za civilní fasádu, napsala agentura Reuters

Barmská vojenská junta, která v zemi vládne bezmála 50 let, téměř absolutní kontrolu nad místními médii. Během voleb, kterými chtěla podle mnohých dodatečně legitimizovat svou moc, do země nevpustila zahraniční novináře ani pozorovatele.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.