Lidovky.cz

Na vraždu si mě najal Vatikán, tvrdí atentátník na papeže Jana Pavla II.

Svět

  9:50
ANKARA/PRAHA - Turecký atentátník Mehmet Ali Agca označil nového viníka, který si objednal útok na Jana Pavla II. Za akci prý dostal 50 tisíc dolarů.

Mehmet Ali Agca foto: ČTK

Nejdříve tvrdil, že jednal sám. Pak mluvil o bulharských tajných službách či palestinských radikálech. Nyní přišel Turek Mehmet Ali Agca, který v roce 1981 postřelil papeže Jana Pavla II., s novým obviněním. Vraždu si prý měl objednat sám Vatikán.

"Naplánovali a zorganizovali to. Objednávka střelby na papeže přišla od vatikánského tajemníka, kardinála Agostina Casaroliho," uvedl Agca v rozhovoru pro tureckou televizi. Podle jeho slov bylo cílem Vatikánu, aby byl tento atentát přiřknut východoevropským tajným službám a tak by byly oslabeny jejich komunistické vlády. Součástí objednávky bylo i to, aby nemířil na hlavu nebo srdce, ale do břišní oblasti. Za akci prý inkasoval 40 až 50 tisíc dolarů. Zbraň, kterou papeže postřelil, si měl pořídit z vlastních prostředků v Rakousku.

Mehmet Ali Agca na snímku z roku 2006

Hlava katolické církve byla postřelena na Svatopetrském náměstí v Římě 13. května 1981. Papež byl vážně zraněn třemi výstřely do břišní krajiny a do ramene. Dva měsíce poté byl pachatel atentátu zatčen. Jan Pavel II. mu ale dva roky po atentátu odpustil, když ho navštívil v cele. Mehmet Ali Agca si za útok odseděl celkem 19 let, v roce 2000 dostal milost od italského prezidenta.

Dozvíme se někdy pravdu?
Pak si ještě odpykával trest v Turecku za vraždu levicového novináře Abdiho Ipekciho z roku 1979. Definitivně byl propuštěn na svobodu letos v lednu. Tehdy se nechal slyšet, že chce napsat knihu, což vyvolalo vlnu pobouření. "Je děsivé a absurdní, že mu za jeho paměti mohou lidé vůbec nabízet peníze," uvedl například Ferdinando Imposimato, tehdejší žalobce v procesu s Agcou.

Agcových nynějších kontroverzních výroků si včera všímala zejména bulharská média. Právě bulharské tajné služby byly totiž také podezřelé z toho, že stály za komplotem ve spojení se sovětskou tajnou službou KGB. Spolu s tureckým atentátníkem byli tehdy v roce 1981 zatčeni i další tři Turci a tři Bulhaři.

Čtěte také:


 Italský soud je však osvobodil pro nedostatek důkazů. Jedním z nich byl i tehdy 32letý Sergej Antonov, který pracoval pro římskou pobočku společnosti Balkan Air. Jak napsal bulharský server novinite. com, v Itálii ho drželi tři roky, a když se dostal do Bulharska, byl jiný než dříve. Neschopný konverzace i koncentrace, což jeho přátelé přičítali užívání psychotropních látek při jeho výsleších. Papež Jan Pavel II. odpouští Mehmetu Ali Agcovi, který se ho pokusil zastřelit.

Bulharům hodně záleží na tom, aby bylo jméno jejich země v souvislosti s vraždou papeže zcela očištěno. Jak již ale zjistili i z Agcových často protichůdných projevů během uvěznění, od tohoto muže se nejspíš pravdu nikdy nedozví.

Kardinál Agostino Casaroli

Narodil se v chudé rodině v Castel San Giovanni ( Piacenza ). V květnu 1937 byl vysvěcen na kněze a pokračoval dále na studiu na Papežské církevní akademii. V roce 1939 obdržel doktorát kanonického práva.

V roce 1940 - 1961 byl zaměstnán jako úředník na Státním sekretariátu. Jan XXIII. jej v roce 1961 jmenoval náměstkem tajemníka Kongregace pro mimořádné církevní záležitosti.

Postupně se stal vůdčí osobností vatikánské diplomacie, vedl jednání Vatikánu s řadou zemí a byl hlavním spoluarchitektem politiky papežů Pavla VI. a Jana Pavla II. vůči zemím východního bloku.

4. července 1967 je jmenován tajemníkem Kongregace pro mimořádné církevní záležitosti. 16. července jej Pavel VI. vysvětil na biskupa a v roce 1979 jej Jan Pavel II. jmenoval kardinálem a státním sekretářem. 1. prosince 1990 na tento úřad rezignoval pro vysoký věk.

V roce 2001 vydalo Karmelitánské nakladatelství jeho knihu Trýzeň trpělivosti, v níž popisuje diplomatické vztahy Svatého stolce a komunistických zemí v letech 1963-1989 a své angažmá v nich. Zdroj: Wikipedia


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.