Lidovky.cz

Ruské špiony vydal Američanům jejich šéf, zběhl krátce před odhalením

Svět

  11:55
MOSKVA - Síť ruských špehů ve Spojených státech, kterou americké úřady zničily letos v létě, vydal Američanům zrádce z ruské vojenské rozvědky SVR. Vše prý zavinil plukovník Ščerbakov, který v "americké sekci" SVR měl dlouhá léta na starosti "nelegály", tedy agenty působící pod falešnou identitou.

Ruská špionka Anna Chapmanová foto: Reprofoto

Uvedl to na základě vlastního pátrání ruský list Kommersant. Zrádci se podařilo uprchnout, ale do konce života se prý bude obávat pomsty.

Americké úřady koncem června zatkly deset ruských špehů, které v červenci na vídeňském letišti vyměnily s Moskvou za čtyři jiné Rusy, již dříve odsouzené za vlastizradu kvůli údajné špionáži pro Západ. Šlo o největší výměnu od konce studené války. Jedenáctému ruskému špionovi, dopadenému na Kypru, se po propuštění na kauci podařilo uprchnout.

Čtěte více o špionské aféře:

To, že špionážní aféra byla důsledkem zrady, ruské úřady neskrývaly. "Je to výsledek zrady a zrádci vždy končí špatně, zpravidla začnou pít, nebo brát drogy," prohlásil premiér Vladimir Putin při setkání s vypovězenými špehy. Jméno zrádce, který síť prozradil, však premiér nevyřkl a úřady je dosud úzkostlivě tají.Ruští špioni před soudem

Rozvědka podle listu nevěnovala pozornost skutečnosti, že Ščerbakovova dcera už dávno žije v USA. "Je divné, proč nikoho nezarazilo, že člověk v takové funkci má příbuznou v zahraničí. Je to jen jedna z mnoha otázek, o kterou se zajímá vyšetřování," řekl list nejmenovaný rozvědčík, obeznámený s pátráním. SVR prý nezarazilo ani to, že rok před aférou Ščerbakov odmítl povýšení, které by však znamenalo prověrku na detektoru lži. Nejspíše už tehdy spolupracoval s Američany.

V SVR prý jméno zrádce nyní slouží jako nadávka
Ščerbakovův syn, který pracoval v ruské protidrogové agentuře, podle deníku spěšně odletěl do USA těsně před odhalením ruských "nelegálů", samotnému Ščerbakovovi se podařilo zběhnout ještě dříve, tři dny před červnovou návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v USA. Pak následovalo zatýkání ruských špehů, protože Američané se obávali, že je Moskva stáhne. Zatčení však bylo oznámeno až 28. června, po Medveděvově návratu do vlasti.

V SVR prý jméno zrádce nyní slouží jako nadávka. Bývalí kolegové mají plukovníkovi nejvíce za zlé, jak Američanům vydal nejcennějšího z agentů, pětašedesátiletého Michaila Vasenkova, který pod falešnou identitou módního fotografa Juana Lazara od 60. let žil ve Španělsku a pak v Chile, kde se oženil s peruánskou novinářkou Vicky Pelaezovou. Novomanželé pak na pokyn moskevské centrály přesídlili do USA.

Pro zvětšení klikněte na obrázekVýměna špionů

Za cenné služby byl Vasenkov-Lazaro ještě v 80. letech tajně vyznamenán titulem Hrdiny Sovětského svazu a krátce před zatčením byl povýšen na generála. S prostředím se sžil natolik, že ruštinu téměř zapomněl. Vyšetřovatelům se odmítal doznat, ačkoliv mu prý zlomili nohu a tři žebra, než jej usvědčil právě zběhlý Ščerbakov.

Neúspěch podle deníku spustil bezprecedentně rozsáhlé vyšetřování, které dosud neskončilo a které podstupuje spousta bývalých i aktivních rozvědčíků. SVR prý čeká stínání mnoha hlav, možná i výměna šéfa Michaila Fradkova za šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Naryškina a sloučení s hlavní tajnou službou FSB. "Fiasko je důvod k zamyšlení," nechal se prý slyšet prezident Medveděv, který zřejmě deportované agenty vyznamenal.

Z vyměněných špionů největší věhlas získala ruská "agentka 90-60-90" Anna Chapmanová, která neopouští titulní strany ruských žurnálů, a ruský vědec Igor Suťagin, který nyní žije v Británii, ale stále touží po návratu do vlasti
.Ruští špioni před soudem v New Yorku

Suťagin byl badatelem renomovaného ruského Ústavu pro záležitosti USA a Kanady. V roce 2004 byl odsouzen k 15 letům vězení za údajnou špionáž pro americkou CIA; celkem strávil ve vězení 11 let. Američanům měl předávat informace o ruských jaderných ponorkách a o systémech varování před raketovými útoky. Vinu však do poslední chvíle odmítal, než musel podepsat doznání, aby mohl dostat od prezidenta milost a být vyměněn za ruské agenty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.