Lidovky.cz

WikiLeaks: Německo hledá ve své vládě 'amerického špiona'

Svět

  11:03
BERLÍN - Spíše než nelichotivá vyjádření amerických diplomatů na adresu německých politiků v tajných depeších zveřejněných serverem WikiLeaks vyvolalo v Německu debaty jejich odhalení, že jeden ze členů vládní strany údajně donášel americké ambasádě interní informace o koaličních rozhovorech.
WikiLeaks - ilustrační foto

WikiLeaks - ilustrační foto foto: Reuters

Kabinet i svobodní demokraté (FDP), z jejichž řad prý zdroj Američanů pochází, prohlásili, že po něm pátrat nebudou. O to větší zájem o tohoto "amerického špiona" jeví německý tisk.

Ve zprávách do Washingtonu o tomto informátorovi americký velvyslanec v Berlíně Philip Murphy psal jako o "dobře umístěném zdroji z FDP" a "mladém snaživém straníkovi". Při koaličních jednáních loni v říjnu, z nichž vzešla současná německá vláda, podle kabelogramů působil jako jeden ze zapisovatelů a Američanům podle Murphyho předal velké množství dokumentů se seznamy účastníků jednání, členy pracovních skupiny, časovými harmonogramy a podrobné záznamy toho, co kdo na schůzkách řekl. USA tak měly dopředu představu o záměrech nově vznikající berlínské vlády a názorech jejích budoucích členů.

DÁLE ČTĚTE:

Mluvčí kabinetu Steffen Seibert i předseda FDP a současně ministr zahraničí Guido Westerwelle už v pondělí odmítli, že by po identitě tohoto "špiona" začali pátrat. "Já tomuhle příběhu vůbec nevěřím. Stejně jako dřív mám velkou důvěru ve spolupracovníky v FDP," prohlásil Westerwelle, o kterém americký velvyslanec svým nadřízeným v USA v depeších referoval, že je agresivní, ješitný a nekompetentní.

Ministr zdravotnictví jako zrádce?
Westerwelleho straničtí kolegové podle dnešního tisku už tak důvěřiví nejsou. Místopředseda FDP a ministr hospodářství Rainer Brüderle podle deníku Bild na pondělním jednání vedení strany dokonce požadoval, aby všichni, kdo přicházejí v úvahu, podepsali místopřísežné prohlášení, že žádné informace nevynášeli. Podle listu je v podezření asi půltucet osob. Předsednictvo liberálů tento návrh ale zamítlo.

"FDP svého 'malého Guillaumea' raději hledat nebude," komentoval to dnes Frankfurter Rundschau s odkazem na Güntera Guillaumea, někdejšího blízkého spolupracovníka bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. V roce 1974 se ukázalo, že byl agentem komunistické NDR, což vedlo k Brandtově pádu.

Na internetu se už mezitím objevily spekulace, že tímto "zrádcem" mohl být třeba ministr zdravotnictví Philipp Rösler. "Mladý a snaživý? To ano. Ale já nebyl žádný zapisovatel, nýbrž šéf," reagoval na to podle serveru Spiegel Online s humorem sedmatřicetiletý politik FDP, který v té době zastával post místopředsedy zemské vlády Dolního Saska a byl tamním ministrem hospodářství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.