Lidovky.cz

Za rozpad SSSR mohou západní špioni, věří Rusové

Svět

  16:00
MOSKVA/PRAHA - Za rozpad SSSR nemůže krach sovětské ekonomiky, „perestrojka“ ani obránci lidských práv. Podle nejnovějších odhalení ruských novinářů to byla perfektně promyšlená a dokonale vykonaná akce západních tajných služeb.
Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto)

Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Většina Rusů vzpomíná dnes na SSSR s nostalgií a domnívá se, že k jeho rozpadu nemuselo dojít. Ovšem politologové 19 let poté, co 8. prosince 1991 lídři Ukrajiny, Ruska a Běloruska, Leonid Kravčuk, Boris Jelcin a Stanislav Šuškevič podepsali tzv. bělověžskou dohodu o zániku velmoci, vidí v tehdejších událostech historickou logiku. Svazový kolos se ekonomicky i ideově vyčerpal a nechal uzbrojit protivníkem.

Ruský deník píše:

Rozpad SSSR byl grandiózní operací západních, především amerických tajných služeb.



Včera, v den, kdy někteří oslavují devatenáctileté výročí a jiní truchlí po "starých časech", zveřejnil ruský list Komsomolskaja pravda skandální stať o spiknutí západních zemí. "Rozpad SSSR byl grandiózní operací západních, především amerických tajných služeb," konstatuje se v článku, který se odvolává na důvěrné zdroje. Podle nich SSSR pohřbili lidé, které ve světě zná jménem málokdo - američtí poradci. Ideologem celé operace je prý někdejší šéf CIA William Casey, který prý spolu s dalšími americkými experty vypracoval celou strategii směřující k likvidaci SSSR.

A tak například Washington v jednu chvíli zahájil blokádu dodávek potrubí s obrovským průměrem do SSSR, které Sověti potřebovali pro stavbu jednoho z plynovodů. Právě na radu Caseyho Reagan v roce 1982 podepsal tři tajné plány na vedení podvratné činnosti.

Jeden z bodů se týkal omezení vlivu Moskvy ve východní a střední Evropě a podpory protikomunistických hnutí, jako byla polská Solidarita. Ruští novináři podtrhují, že Američané tuto opozici štědře financovali. Obrovské peníze také spolkli afghánští povstalci, kteří díky nim dokázali vyhnat sovětské vojáky ze své země. Záměr Washingtonu byl podle Rusů ale mnohem odvážnější - rozšířit válku na sovětské území. Dnes ovšem povstalci v řadách Talibanu naopak vyhánějí Američany. Invaze do Afghánistánu SSSR přišla na 40 miliard dolarů. Kromě toho se Američanům podařilo pomocí dodávek zbraní přesvědčit Saúdy, aby se zasadili o snížení cen na ropu.

V roce 1985 klesla cena za barel na 12 dolarů a Moskva musela začít rozprodávat své zlaté strategické rezervy. Američané údajně také škodili SSSR, když mu předávali záměrně chybné výsledky výzkumů, což vedlo k řadě technologických havárií, tvrdí Komsomolskaja pravda. "Západ chtěl zničit SSSR, ale tu nejšpinavější práci jsme si udělali sami," uvádí dohady na pravou míru generál KGB ve výslužbě Nikolaj Leonov. Domnívá se také, že ani novodobé konflikty na severním Kavkaze, ohrožující Ruskou federaci, nevznikly bez pomoci Západu. Boj velmocí prý pokračuje.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.