Lidovky.cz

WikiLeaks: Fidelova smrt na Kubě žádné povstání nevyvolá

Svět

  11:24
HAVANA - Kubánští exulanti na Floridě mohou dychtivě čekat na skon Fidela Castra, ale američtí diplomaté v Havaně neočekávají, že by tento skon vyvolal na komunisty ovládaném ostrově okamžité povstání nebo dokonce zvýšenou vlnu emigrace. Vyplývá to z diplomatických depeší, které tento týden zveřejnil server WikiLeaks.

Fidel Castro foto: Reuters

Podle jednoho z telegramů, který byl odeslán koncem loňského roku, Fidelův bratr Raúl vyjádřil zájem na zahájení přímého dialogu s Bílým domem. Bylo mu však zřejmě řečeno, že jakékoliv jednání by mělo být vedeno přes běžné diplomatické kanály.

Hlášení o Castrově zdraví z loňského ledna bylo posláno z americké zájmové sekce v Havaně a bylo klasifikováno jako "tajné". Podle něj všeobecně konzervativní nátura Kubánců po 50 letech represí v kombinaci se stále živým obdivem k Fidelu Castrovi hovoří proti krátkodobým nepokojům.

Čtěte také:

Zprávu zřejmě napsal Jonathan Farrar, nejvýše postavený americký diplomat na ostrově ve funkci šéfa zájmové sekce USA při švýcarském velvyslanectví. USA a Kuba nemají formální diplomatické vztahy, které přerušily po revoluci před půlstoletím.

V kabelogramu Farrar vyjádřil očekávání, že kubánská vláda bude s oznámením o smrti Fidela Castra zacházet opatrně, aby obyvatelé pochopili, že jeho bratr Raúl je stále u vesla a spolu s vládou má moc pevně v rukou. Stávající nejvyšší vůdce převzal moc od těžce nemocného Fidela v roce 2006, nejprve dočasně, posléze natrvalo.

Farrar spekuloval o tom, že Castrova smrt by mohla dokonce způsobit pokles počtu Kubánců usilujících o odchod z ostrova, jelikož budou čekat na další vývoj. Masový exodus Kubánců vydávajících se na nebezpečnou plavbu přes Floridskou úžinu by znamenal humanitární katastrofu. Tyto plavby vždycky vyvolávaly ve Washingtonu značné znepokojení.Fidel Castro v televizi

Od odeslání depeše bylo u Fidela Castra zaznamenáno značné zlepšení zdravotnívo stavu, především v posledních měsících. Letos v červenci se dokonce poprvé po čtyřech letech objevil na veřejnosti a nyní se na ní objevuje téměř každý týden. Působí mentálně dobře, i když vypadá zestárle.

Dvě zprávy z prosince 2009 odhalují zřejmý neúspěšný pokus Raúla Castra o otevření nového kanálu pro zahájení dialogu s USA. První Farrar poslal po setkání se španělským velvyslancem na Kubě a nastiňuje v něm nabídku na přímá jednání s Washingtonem, kterou Castro udělal pravděpodobně přes tehdejšího španělského ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose.

Rok 2010 v obrazech

V další depeši se mluví o nabídce španělského premiéra Josého Luise Zapatera na zprostředkování dialogu mezi Raúlem Castrem a Bílým domem. V řadě dalších telegramů američtí diplomaté spekulují mimo jiné o fyzickém i mentálním zdraví obou bratrů.

Farrarův předchůdce Michael Palmry v jedné zprávě napsal, že dokud je Fidel Castro "naživu, i když se sníženými schopnostmi, jeho přítomnost má zmrazující a zpomalující dopad na kubánskou společnost". Podle Palmryho na Kubě stále panují naděje na změnu, ale většinou jsou spojovány s myšlenkou, že Castro nejprve musí zemřít, než se stane cokoliv zásadního.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.