Lidovky.cz

Co s rozhádanými euroskeptiky? Vést by je mohl Jan Zahradil

Svět

  11:29
BRUSEL/PRAHA - Jak vyřešit situaci v rozhádané frakci Evropských konzervativců a reformistů? Změnou lídra. Místo Poláka by mohl v čele stanout Čech.
Polští europoslanci patřící do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) dostali přes Vánoce domácí úkol. Měli by se pokusit konečně najít řešení neutěšené situace, která kvůli nim v ECR panuje. O co jde? Do převážně euroskeptického klubu patřili od počátku za Polsko jen poslanci strany Právo a spravedlnost (PiS). Jenže několik jejích členů ji opustilo a založili si hnutí Polsko je nejdůležitější. Údajně jim vadilo agresivní vystupování šéfa strany Jaroslawa Kaczyńského či nemožnost svobodně diskutovat o záležitostech uvnitř Práva a spravedlnosti. Jedním z "odpadlíků" je ale i šéf celé frakce ECR Michal Kamiński. A to se zbylým Polákům ve frakci nelíbí.

Podle informací LN se ale rýsuje možné řešení, ze kterého by mohli profitovat Češi, konkrétně česká ODS. Ti jsou spolu s britskými konzervativci a několika zástupci dalších zemí součástí téhle frakce, která má v Evropském parlamentu 54 členů. Kamiński jí šéfuje již 1,5 roku a zbývá mu pouhý rok – bylo totiž již předem dohodnuto, že na zbylých 2,5 roku ho v čele ECR vystřídá britský konzervativec. A právě na ten zbylý rok by se mohl lídrem stát český europoslanec Jan Zahradil. Tak by se podařilo udržet ve frakci jak europoslance Práva a spravedlnosti, tak i hnutí Polsko je nejdůležitější. "O řešení, kdy by se stal Zahradil šéfem frakce až do ledna 2012, víme a je pro PiS přijatelné," uvedl pro LN nejmenovaný zdroj z polské strany.

Nejpřijatelnější řešení
Toto řešení se zdá být nejpřijatelnější i proto, že v opačném případě, tedy kdyby Kamiński zůstal, PiS vyhrožuje, že frakci opustí, což by ji citelně zasáhlo. "Jestliže bude mít ECR méně než 50 europoslanců, začne ztrácet svou moc," poznamenal pro EUObserver. com Piotr Kaczyński, odborník na evropskou problematiku. "Doufáme, že nikdo neodejde. Jak my, tak Britové jim budeme zdůrazňovat, že od nich očekáváme bez ohledu na to, co se děje uvnitř Polska, dospělé a zodpovědné chování, které frakci nepoškodí a které nenaruší její chod," okomentoval to Jan Zahradil.

Rok 2010 v obrazech

Na druhou stranu pravdou je, že Poláci ze strany Lecha Kaczyńského v europarlamentu příliš nemají kam jít. Mohli by jít snad jen do frakce Evropa svobody a demokracie (EFD), která je ale ultraeuroskeptická. Jsou v ní například členové britské strany UKIP, která bojuje za vystoupení Británie z Evropské unie. "Zatím si nejsme jistí, jestli chceme takové řešení," objasnil zdroj z PiS.

O potížích ve frakci spolu minulý čtvrtek na summitu EU v Bruselu mluvili i český premiér Petr Nečas (ODS) a jeho britský protějšek David Cameron, který je šéfem konzervativců. "Vyjádřili jsme společný zájem situaci zklidnit, snížit teplotu některých horkých hlav a vyřešit ji tak, aby frakce zůstala stabilní," okomentoval tehdy setkání Petr Nečas.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.