Lidovky.cz

Tragédie v Arizoně může pomoci Obamovi. Palinovou ale ohrožuje

Svět

  19:59
WASHINGTON - V americké vysoké politice po víkendovém útoku střelce na setkání kongresmanky Gabrielly Giffordsové s voliči zavládl pietní klid. Média se ale již přesto začínají zabývat možnými dopady na politiku.

Obamovi uctívají minutou ticha oběti Jareda Loughnera foto: ČTK

Zatím převažuje názor, že by tragédie v arizonském Tucsonu mohla pomoci šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi vzchopit se po loňské porážce ve volbách do Kongresu. Doplatit by na ni ale mohla možná kandidátka na prezidentku z republikánského tábora Sarah Palinová.

Ve Spojených státech se totiž po útoku intenzivně diskutuje o tom, jak moc se na něm podepsalo vyhrocené politické ovzduší v zemi. Palinovou přitom značná část médií veřejnosti vnímá jako postavu, která lidi svými názory spíše rozděluje než spojuje. Po útoku Jareda Loughnera, jenž zastřelil šest lidí a dalších čtrnáct zranil, navíc začala média bývalé aljašské guvernérce připomínat mapu s terči, na níž někdejší aljašská guvernérka před nedávnými volbami vybízela své sympatizanty, aby na Giffordsovou a na další demokraty "zamířili".

Čtěte také:

Palinová a její okolí po tragédii podobnou kritiku odmítly a vyjádřily nad ní lítost. Kontroverzní mapa zároveň zmizela ze stránky političky v sociální síti Facebook. Komentátoři nejsou jednotní v tom, zda tato reakce byla dostatečná. Většinou se ale shodují v tom, že se možná prezidentská kandidátka, která se podle posledních průzkumů potýká s poklesem popularity, ocitla v kritickém bodě své kariéry.

Psychická labilita Loughnerovi asi nepomůže

Jareed Lee Loughner.Psychická labilita střelci z Tucsonu Jaredovi Loughnerovi zřejmě u soudu neposlouží jako polehčující okolnost. U federálních zločinů, z nichž byl Loughner obviněn, je totiž prokazování nepříčetnosti komplikované a jen zřídka úspěšné. Podle komentátorů útočníkovi v případě prokázání viny hrozí trest smrti.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že dvaadvacetiletý útočník je psychicky labilní, ale nikoli duševně nemocný. V minulosti byl náruživý piják a příležitostně bral drogy. Ze školy byl vyloučen, když odmítl předložit psychiatrické osvědčení, že není svému okolí nebezpečný.

Psychická labilita ale zřejmě Loughnerovi při procesu nepomůže. Aby byl uznán za nepříčetného, musel by prokázat, že v době činu trpěl závažnou duševní poruchou. Ztráta sebekontroly není podle amerických zákonů považována za nepříčetnost.

"Ať již se bude hájit, vysvětlovat své postoje, anebo dokonce zareaguje na silnou kritiku její konfrontační politiky, by mohlo určit její další dráhu na národní scéně. A pravděpodobně také odhalit rozsah jejích ambic," napsal například vlivný internetový deník Politico. To, že Palinová na kritiku zatím nereagovala, podle něj svědčí o tom, že si politička uvědomuje, co všechno je v sázce.

Obama se nesnaží tragédie využít

Konzervativní komentátoři nicméně namítají, že kritika Palinové není zasloužená. "Neexistuje zatím žádný důkaz o tom, že střelec znal jakékoliv materiály z kampaně Sarah Palinové. Existují přesvědčivé důkazy o tom, že byl vyšinutý," napsala v listu The Washington Post konzervativní komentátorka Jennifer Rubinová. Útoky na političku jsou proto prý pokrytecké.

Čtěte také:

Bez ohledu na to, zda je spojování Palinové s útokem spravedlivé, nebo ne, jde o nepochybný fakt. Pro Američany se totiž útok stal symbolem vyostřené atmosféry v zemi a přinejmenším v současnosti existuje silná poptávka po umírněnějším politickém klimatu. Pokud by vytrvala, ocitla by se bývalá aljašská guvernérka, která staví na ostrých slovních útocích na současnou administrativu, na neznámé a nejisté půdě.

Oběti střelce Jareda Lougnera. Nahoře uprostřed je kongresmanka Giffordsová, ta jediná útok přežila.

Prezidentu Baracku Obamovi by takové atmosféra podle amerických médií mohla naopak pomoci. Například týdeník Neewswek má za to, že by se současný šéf Bílého domu mohl podobně jako Bill Clinton po teroristickém bombovém útoku na federální budovu v Oklahomě v roce 1995 postavit do role racionálního vůdce, který dokáže překonávat rozdíly a sjednotit zemi. Obamovi by to podobně jako tehdy Clintonovi mohlo pomoci vzpamatovat se z porážky ve volbách do Kongresu.

Spekuluje se již tak o tom, že prezident mohl arizonskou tragédii zahrnout do pravidelné zprávy o stavu unie, kterou by měl přednést 25. ledna. Média nicméně zároveň oceňují, že Obama se zatím k tragédii staví zdrženlivě a nesnaží se jí využít. Například deník The Washington Post ale upozorňuje, že prezident nemůže mlčet věčně a nakonec k útoku bude muset zaujmout nějaký postoj.

Klíčové a zároveň nesnadné přitom podle listu bude, aby prezident našel správný tón. V opačném případě by se jeho vyjádření proti němu mohla obrátit. "Ticho ale stačit nebude. Tato strašlivá událost poskytuje prezidentovi, aby předvedl schopnost vést, kterou zatím nepochopitelně skrývá," napsal list The Washington Post. Obama přitom podle něj musí najít nejen správná slova, ale i správný čas, kdy je pronese.

Mapa politických cílů Palinové, na seznamu je i postřelená kongresmanka Giffordsová

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.