Lidovky.cz

Nespokojenost s vládou se přelila do Egypta. Po zásahu tři mrtví

Svět

  16:26aktualizováno  26. ledna 8:22
KÁHIRA - Egyptská policie v noci zasáhla slzným plynem a vodními děly proti tisícům lidí, kteří po úterní demonstraci zůstali v centru Káhiry a pokračovali v protestu proti prezidentu Husnímu Mubarakovi a jeho vládě. Při úterních protestních akcích, které jsou největšími projevy nespokojenosti v zemi od nástupu k moci Mubaraka v roce 1981, zemřeli tři lidé -dva demonstranti a jeden policista.

Demonstrace v Káhiře foto: Reuters

"Pryč s Husním Mubarakem," skandovali demonstranti, kteří před obušky a slzným plynem prchali do vedlejších ulic. Někteří házeli kameny po policistech, kteří se snažili rozhánět nově se tvořící skupiny.

V Tunisku pokračují nepokoje, jeden mladík se prý zapálil

Tuniská prozatímní vláda, která čelí každodenním protestům obyvatel, slíbila změnit své složení. Proti demonstrantům zasáhla i armáda, podle agentury Reuters to bylo nejspíš poprvé od nedávného útěku tuniského prezidenta ze země. Ve městě Gafsa se prý na protest proti vládě zapálil mladík. Podobný čin v prosinci byl rozbuškou pro nepokoje, které smetly prezidenta Zína Abidína bin Alího.

Demonstranti jsou podle agentury Reuters odhodláni vytrvat v protestu na náměstí Tahrír v blízkosti významných budov, dokud vláda neodstoupí. Někteří demonstranti a policisté se v úterý večer ještě dělili o jídlo a povídali si po bouřlivém dni, kdy je policie rozháněla slzným plynem a vodními děly a demonstranti házeli kameny. Ale příchod policejních posil po setmění zvýšil značně napětí v centru Káhiry.

Demonstranti trhali podobizny prezidenta a jeho syna Gamála, který se podle mnoha Egypťanů chystá převzít úřad po otci. Oba takové plány ale popírají. Spojené státy, blízký spojenec Egypta a významný dárce, vyzval všechny strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyhnuly násilí.

Demonstrace v Egyptě

"Zítra nejdu do práce. Nechoďte do školy. Vyjdeme všichni do ulic a ruku v ruce budeme hájit náš Egypt. Budou nás miliony," napsal jeden aktivista na sociální síti Facebook, která slouží jako nástroj k mobilizaci demonstrantů. Aktivisti, kteří nazvali úterý Dnem hněvu proti chudobě a represi, se stali nejhlasitějšími kritiky Mubaraka a jeho třiceti let vládnutí.

Egypťané si podobně jako Tunisané, kteří demonstrují už od prosince, stěžují na stoupající ceny potravin, nedostatek pracovních míst a autoritářskou vládu, která protesty obvykle potlačuje rychle a důrazně. Žádají odstoupení Mubaraka i premiéra Ahmada Nazífa, rozpuštění parlamentu a vytvoření národní vlády.

Stejně jako teď Egypťané demonstrovali i Tunisané:

Úterních demonstrací se zúčastnilo na patnáct tisíc lidí, z toho deset
tisíc v Káhiře. V Hlavním městě zemřel policista, kterého zasáhl do hlavy kámen. V Suezu byli zabiti dva demonstranti gumovými projektily. Desítky lidí byly zadrženy.

Policie proti demonstrantům zasáhla vodním dělem.

Ministerstvo vnitra obvinilo z vyvolání protestních akcí Muslimské
bratrstvo, i když zakázaná islamistická skupina hraje v protestech jen malou roli. Mladí členové skupiny jsou podle agentury Reuters dokonce rozhořčeni její nedostatečnou aktivitou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.