Lidovky.cz

Gangy v Egyptě napadají muzea i české archeologické výzkumy

Svět

  12:10aktualizováno  13:19
KÁHIRA/PRAHA - Nepokoje v Egyptě postihly i české archeologické výzkumy. Zloději se dostali na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru a vloupali se do archeologických objektů. Nepřehledná situace v ulicích Káhiry navíc v noci na sobotu umožnila vandalům vniknout do slavného muzea a poničit asi deset menších exponátů. Než byli dopadeni, stačili ještě utrhnout hlavy dvou mumií.

Vandalové v Egyptském muzeu v Káhiře poškodili mumie. foto: ČTK

Zloději se dostali na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru a vloupali se do archeologických objektů. Postižena jsou i místa, kde už desítky let pracují čeští egyptologové. Češi budou nyní podle šéfa výzkumu Miroslava Bárty sestavovat inventář napáchaných škod. 

Sledujte aktuální dění v Egyptě:

Nejcennější nálezy jsou podle Bárty uloženy v centrálních skladech, takže ty zůstaly ušetřeny. Tisíce let staré objekty jsou ale vyzdobeny nádhernými reliéfy a ty jsou ohroženy. Největším nebezpečím jsou velké ozbrojené gangy, které operují v poušti a snaží se najít nové památky a ty rozebrat. Něco ukradnou a něco zpustoší, líčil archeolog situaci.

Problém je podle Bárty v tom, že většina populace je špatně nebo není vůbec vzdělaná a je velmi chudá. Rozkrádáním památek si vylepšují svůj rodinný rozpočet. "Nikdo se jim nemůže divit, protože spousta lidí tam žije na hranicích životního minima. Při současných cenách potravin a dalších životních nákladů jsou nuceni se živit kdečím," uvedl archeolog.

Zachránit, co se dá
Podobně jako české vykopávky jsou na tom podle Bárty i naleziště archeologů z jiných zemí. Jak dodal, prvořadým úkolem českých egyptologů letos bude zachránit, co se dá. Do Egypta odjedou po dohodě s egyptskými kolegy, ministerstvem zahraničí a českou ambasádou v Egyptě, jakmile to situace dovolí.

Podle zpráv z Egypta zlodějské gangy napadají centrální i lokální muzea. Jak o víkendu řekl médiím šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás z Egyptského muzea v Káhiře muzea, které vystavuje například slavnou zlatou masku faraona Tutanchamona, poklady z jeho hrobky a další staroegyptské památky, se naštěstí nic neztratilo. Také poškozené předměty prý půjde snadno restaurovat.

Ještě než na místo dorazila armáda, mladí Egypťané - někteří ozbrojení holemi - podle agentury AP vytvořili lidský řetěz před branou muzea, aby zamezili rabujícím z budovy něco vynést. "Dokázali lupiče zastavit," pochvaloval si Havás.


I když Egyptské muzeum následně zvýšilo bezpečnostní opatření, nedá se mluvit o tom, že by bylo potenciální nebezpečí zažehnáno. Budova leží v těsné blízkosti míst, kde už několikátý den pokračují nepokoje. Navíc sousedí se sídlem vládní Národní demokratické strany, která se stává terčem útoků protestujících.

Světové dědictví
Událost zvýšila obavy úřadů, že se terčem rabování stanou i další významné památky v Egyptě - pyramidy v Gíze nebo chrám v Luxoru. Pyramidy v okolí Káhiry proto armáda zcela uzavřela pro turisty a také v okolí dalších archeologických nalezišť bylo možné vidět obrněné transportéry.

"Když se dav vymkne z ruky, může se stát úplně všechno," zhodnotila situaci ředitelka muzea v americkém Michiganu, které se specializuje na egyptské památky. "Je těžké vyčíslit hodnotu těchto předmětů. Jsou součástí světového dědictví a ničím je nelze nahradit," řekla AP Sharon Herbertová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.