Lidovky.cz

Bouře se přesouvá i do Jemenu, lidé vyšli do ulic v rámci 'Dne hněvu'

Svět

  11:14
SANÁ - Zatímco egyptské protesty pokračují desátým dnem, podobný scénář se odehrává i v Jemenu. Do ulic tam v rámci Dne hněvu vyhlášeného opozicí znovu vyšly desetitisíce demonstrantů. Odpůrci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha požadují rozsáhlejší reformní změny, v metropoli Saná ale demonstrují i prezidentovi stoupenci. Protesty zatím podle agentur pokračují pokojně, střety mezi oběma tábory nejsou hlášeny.

Tisíce lidí v ulicích hlavního města Saná požadovaly odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha foto: Reuters

Sálih se ve středu pokusil uspokojit opozici řadou ústupků, hlavně pak oznámením, že už nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013, ani nepředá moc svému synovi. V projevu na mimořádné schůzi parlamentu vyzval opozici, aby ukončila protestní demonstrace a obnovila dialog s vládou.

Čtěte také:

Prezidentovy ústupky opozici nestačí
Hlavní jemenská opoziční síla, Jemenské spojenectví pro reformu (Al-Islá), označila prezidentovu iniciativu za pozitivní, zároveň ale oznámila, že na dnešní plánované velké demonstraci se tím nic nemění.

Nestabilní Jemen

Prezident Alí Abdalláh Sálih stojí v čele Jemenu už 32 let a je významným spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Al-Káida, jejíž odnož je v jeho zemi v poslední době velmi aktivní. Kromě toho čelí vláda v Saná separatismu na jihu země a snaží se upevnit mír se šíitskými rebely na severu, to všechno na pozadí zdrcující chudoby svých obyvatel. Třetina Jemenců trpí chronickým hladem.

Od časného rána se dnes v Saná sešlo přes 20 tisíc protivládních demonstrantů. Místo původně plánovaného shromáždění na náměstí v centru metropole protestují před budovou univerzity na východě hlavního města.

Centrální náměstí obsadili stoupenci prezidenta a vládního Všeobecného lidového kongresu (GPC) s transparenty hlásajícími "Ne ničení, Ne vzpouře, Ano prezidentovi, Ne chaosu, Ano stabilitě". 

Protivládní protesty se rozšířily po celém Jemenu, včetně města Taiz, kde Sálih kdysi sloužil jako velitel vojenského okruhu, a v jižních městech, která jsou ohniskem stále aktivnějšího separatistického hnutí.

Mezi ústupky, které Sálih ve středu nabídl, bylo i pozvání opozice, aby se zapojila do vlády národní jednoty. Prezident rovněž oznámil odklad parlamentních voleb stanovených na 27. dubna. Opozice jejich konání napadla s poukazem na absenci politické reformy.

Protesty se rozšířily po celé zemi
"Dnešek přinese více, nový tlak na prezidenta Sáliha, který bude muset předložit další ústupky opozici," řekl agentuře Reuters jeden z organizátorů dnešního protestního shromáždění Vaíl Mansúr. Neupřesnil však, jaké konkrétní ústupky by to měly být.'Lidé chtějí změnu režimu,' provolávali naproti tomu protivládní demonstranti. 'Ne korupci, ne diktatuře'. "To, co prezident nabídl včera, bylo jen divadélko, nevěřím mu," řekl jeden z demonstrantů Mahmúda Abdalláha.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.