Lidovky.cz

V Káhiře před prvním jednáním nové vlády protestují znovu tisíce lidí

Blízký východ

  9:51aktualizováno  12:46
KÁHIRA - Tisíce lidí se na centrálním káhirském náměstí Tahrír znovu shromáždily k demonstracím proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, jehož okamžitou demisi již čtrnáctým dnem požadují.

Demonstranti se modlí na náměstí Tahrír foto: Reuters

Prezident výzvy k okamžitému odchodu odmítá. V novém složení má dnes poprvé zasedat jeho kabinet, o víkendu již s viceprezidentem země jednali zástupci opozice. Jednání však podle agentur nepřinesla větší výsledky. Aby zabránily případným armádním manévrům, strávily na náměstí Tahrír (Osvobození) stovky lidí noc ve stanech kolem tanků, které blokují přístup na náměstí. Armáda ráno podle svědků chtěla udělat místo dopravě a pokusila se zmenšit území, které demonstranti zabírají, na "malý kruh uprostřed náměstí".

Čtěte také:


Později během dopoledne zablokovali vstup do vládní budovy na náměstí. Do rukou armády prý také vydali muže, který chtěl budovu zapálit a svést pak prý tento čin na demonstranty.

Agentura Reuters mezitím informovala o granátovém útoku na kasárna egyptských bezpečnostních sil ve městě Rafáh na hranici Egypta s pásmem Gazy. Jeden jejich příslušník byl při něm zraněn. Totožnost útočníků zatím není známa.Tank a vojáci v ulicích Káhiry

Mubarakovo okamžité odstoupení požaduje opozice v ulicích egyptských měst od 25. ledna. V ulicích Káhiry chtějí demonstranti znovu protestovat v úterý a v pátek. Podle Mubarakova kabinetu by měl prezident setrvat v úřadu až do zářijových voleb. Vláda se podle agentury AP nicméně pokouší demonstranty uklidnit. Naposledy zástupci egyptské justice přislíbili, že v úterý zahájí výslech tří bývalých ministrů a vysoce postaveného člena Mubarakovy vládnoucí Národní demokratické strany. Propuštěn má být rovněž marketingový ředitel společnosti Google pro oblast Blízkého východu a severní Afriky, který je od konce ledna zřejmě zadržován v Káhiře.

Úřady se podle serveru BBC mezitím pokouší vrátit každodenní život v Káhiře do normálních kolejí. V neděli se po 13 dnech znovu otevřely banky, do práce se vrátila také dopravní policie. Školy nicméně zůstaly uzavřené. Vlivné opoziční hnutí Muslimské bratrstvo a další zástupci opozice v neděli zahájili dialog s viceprezidentem Umarem Sulajmánem, rozhovory však nepřinesly podle agentur větší výsledek. Obě strany se nicméně dohodly na vytvoření zvláštního společného výboru právníků, kteří mají do prvního březnového týdne připravit návrh na změnu ústavy. Ústavní změny by měly umožnit uspořádat demokratické prezidentské volby.

Čtěte také:

Střety mezi pořádkovými silami a demonstranty, které posléze vystřídaly násilnosti mezi stoupenci a odpůrci Mubaraka, si podle nepotvrzené bilance OSN za tu dobu vyžádaly nejméně 300 mrtvých. Oficiální a zdravotnické zdroje hovoří o tisícovkách zraněných.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.