Lidovky.cz

Libyjci demonstrovali za Kaddáfího. Odpůrce vlády policie rozehnala

Svět

  12:03aktualizováno  14:26
TRIPOLIS - V libyjském pobřežním městě Benghází se střetli stoupenci a odpůrci vlády. Policejní zásah proti nim si vyžádal podle zdravotníků 38 zraněných. V dalších městech stovky Libyjců vyšly do ulic na podporu vůdce Muammara Kaddáfího. Evropská unie vyzvala Tripolis, aby Libyjcům zajistil svobodu vyjadřování.

Demonstranti vyjádřili Kaddáffímu podporu. foto: Reuters

Asi 600 lidí v Benghází žádalo propuštění zatčeného advokáta, který u soudu zastupoval rodiny vězňů z tripolské věznice Abú Sálima. Požadovali také odvolání premiéra Alího Bagdádího Mahmúdího a podle některých agentur nikoli odstoupení Kaddáfího.

Svědci ale tvrdí, že demonstranti provolávali i hesla proti Kaddáfímu: "Není Boha kromě Alláha a Muammar je Alláhův nepřítel", "Pryč s korupcí a zkorumpovanými". Libyjské státní sdělovací prostředky o protestu v Benghází neinformovaly, soustředily se jen na provládní akce.

Čtěte také:

Mluvčí ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové vyzvala libyjské úřady, aby naslouchali účastníkům protestů a zaručily jim svobodné vyjadřování. "Vyzýváme rovněž ke klidu a k tomu, aby se věci obešly bez násilí. EU situaci sleduje velmi pečlivě," řekla mluvčí.

Soukromý libyjský list Kúríná napsal, že demonstranti v Benghází byli vyzbrojeni benzínovými bombami a házeli na protistranu kameny. Mezi zraněnými bylo i několik policistů, žádné zranění ale není vážné. Věznice Abú Sálima slouží především pro zatčené oponenty režimu a také pro členy radikálních islámských organizací. Úřady oznámily, že z ní ještě dnes propustí 110 osob zatčených za členství v zakázané organizaci zvané Bojující islámská skupina. Ta se loni zřekla terorismu a několik set jejích vězněných členů včetně tří vůdců bylo propuštěno už loni na svobodu. 110 jich ve věznici stále je.

Demonstranti vyjádřili Kaddáffímu podporu.

Účastníci provládní manifestace v Tripolisu kritizovali katarskou televizi Al-Džazíra, která podle nich vysílá lži. Al-Džazíra do podrobností kryla nedávné protesty v Egyptě. Prostřednictvím internetu svolávají nespokojení Libyjci demonstrace na čtvrtek. V pondělí několik opozičních exilových skupin vyzývalo ke svržení Kaddáfího a k předání moci klidnou cestou. "Plukovník Kaddáfí a jeho rodina by se měli vzdát moci," napsaly ve společném prohlášení.

Kaddáfí stojí v čele Libye od roku 1969, tedy mnohem déle než nedávno svržení prezidenti Tuniska a Egypta. K moci se dostal při vojenském převratu, jímž byl sesazen král Idrís I. Po převratu pak byla vyhlášena republika, ale zemi vládne bez ústavy a parlamentu pětičlenné revoluční vedení. Kaddáfí se vydává za revolučního vůdce bez oficiální funkce, ale v rukou má absolutní moc. Kontroluje nejen politiku státu, ale také armádu a bezpečnostní složky.

Kaddáfímu prý stejný osud jako Mubarakovi nehrozí

Rozsáhlé protesty, jaké v minulých týdnech postihly Tunisko a Egypt, sousední Libyi podle analytiků citovaných agenturou Reuters nečekají. Nemyslí si ani, že je pro Kaddáfího přichystán osud bývalých prezidentů Egypta a Tuniska Husního Mubaraka a Zína Abidína bin Alího.

Události v Tunisku a Egyptě inspirovaly libyjskou exilovou opozici ke svolávání protestů po internetu. Vláda ale zvolila prevenci a snížila například ceny potravin. Má k dispozici hotovost z prodeje ropy a může ji okamžitě použít ke zklidnění nespokojenců.

Kaddáfí na návštěvě v Římě

Společenské uspořádání v Libyi se točí kolem rodiny a kmenových svazků. Pokud se někdo rozhodne útočit na Kaddáfího režim, nebude to v ulicích, ale v zákulisí, soudí analytici. Dnešní události v Benghází nejsou podle nich pro Libyi typické. Klíčové bude, zda se demonstrace rozšíří i do dalších měst a do metropole Tripolisu na západě státu.

Mazaný taktik
Na to, jak se Kaddáfí zachová, se dá usuzovat z jeho minulých činů, míní dále analytici. U moci se udržel tak dlouho díky své mazanosti a taktizování. K jeho nejoblíbenějším trikům patří ten, že se sám postaví do čela lidových hnutí a vydává se pak za mluvčího obyčejných mužů a žen. Provládní manifestace, které se konaly dnes v několika libyjských městech, podle všeho k této taktice patří.

Vládní sdělovací prostředky hlásí, že plukovník se dnes objeví v Tripolisu při slavnostním otevření nového stadionu fotbalového klubu Al-Ahlí. Klub přijdou podpořit tisíce fanoušků a Kaddáfí před nimi bude moci posílit svou popularitu. To, zda stále ovládá umění manipulace s náladou veřejnosti, ukážou nejbližší dny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.