Lidovky.cz

Atentátník z Bombaje bude popraven, potvrdil indický soud

Svět

  13:58
BOMBAJ - Odvolací soud v Bombaji dnes potvrdil trest smrti pro Pákistánce, který se podílel na atentátech v tomto městě v listopadu 2008. Oznámily to indické televizní stanice.

Atentátník Amir Kasab se jako jediný dostal do rukou bezpečnostních sil živý foto: ČTK

Soud zamítl odvolání Amira Kasaba, jenž se jako jediný dostal do rukou bezpečnostních sil živý. Devět jeho kompliců bylo zabito při koordinovaných útocích na několika místech v přístavním městě Bombaji 26. listopadu 2008 a teprve po třech dnech se podařilo atentátníky zcela zneškodnit. Zabito bylo tehdy kolem 170 lidí včetně cizinců, mezi nimiž byl i český diplomat.

Útoky zmrazily vztahy mezi Indií a Pákistánem

K útokům na dva luxusní hotely, židovské centrum a železniční nádraží se přihlásila organizace Dekánští mudžáhidové. Vyšetřovatelé však odhalili, že útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškar-e-Tajba. Předpokládá se, že Kasab je členem právě této pákistánské organizace.

Útok měl za následek zastavení mírových rozhovorů mezi oběma jadernými mocnostmi. Laškare tajjaba je známá tím, že od počátku 90. let bojuje proti indickým vojákům v převážně muslimském indickém regionu Kašmír.

Islámábád však jakýkoli podíl na bombajském atentátu odmítá a sám stíhá sedm radikálů, kteří jsou podezřelí z napomáhání atentátníkům.

"Je to zločin obrovských rozměrů," upozornila dvojice soudců odvolací instance. "Kasab nemilosrdně vraždil nevinné lidi. Prokázal krajní zvrácenost a nikdy neprojevil sebemenší lítost. Je hrozbou pro společnost," zdůraznili soudci.

Kasab byl k trestu smrti odsouzen loni v květnu. Byl shledán vinným z vraždy, z vedení války proti Indii, ze spiknutí a z terorismu. Žaloba obsahovala celkem 86 bodů. Podle prokuratury na bombajském hlavním vlakovém nádraží společně se svým komplicem zabil 58 lidí a 104 další zranil.

Usvědčily jej mimo jiné kamery, jež ho zachytily, jak kráčí hlavním nádražím v Bombaji s puškou AK-47 a tlumokem na zádech.

Trest smrti, který je v Indii prováděn oběšením, se v této zemi uplatňuje jen v případech nejbrutálnějších zločinů. Kasab se však může ještě odvolat k nejvyššímu soudu a v případě neúspěchu má pak poslední možnost, a to požádat vládu o udělení milosti. Tyto procedury však v Indii obvykle trvají roky, někdy i desítky let. Naposled byl v Indii popraven muž za vraždu a znásilnění v roce 2004.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.