Lidovky.cz

Kladení věnců, salvy a boj na Kavkaze. Ruská armáda slavila 'den mužů'

Svět

  15:41
MOSKVA - Kladením věnců, dělostřeleckými salvami, protivládními demonstracemi i drobnými dárky dnes Rusko oslavilo někdejší sovětský svátek Rudé armády Den obránce vlasti. Vojsko však dnes nejen slavilo, ale i bojovalo - pod Elbrusem bombardovalo les, ve kterém se prý skrývali ozbrojení povstalci.

Ruský prezident D. Medveděv a premiér V. Putin při kladení věnců u hrobu neznámého vojína v Moskvě. foto: Reuters

Státní svátek sice připomíná vznik Rudé armády, ale fakticky je ve společnosti vnímán i jako neoficiální "svátek mužů", svérázný protipól k Mezinárodnímu dni žen.

A tak se opět kladou věnce k pomníkům padlých, vztyčují vlajky, konají přehlídky, pálí dělostřelecké salvy a odehrávají se demonstrace proti zanedbávání ozbrojených sil a jejich veteránů.

"Rusko potřebuje mír, a to znamená, že musíme být silní," napsal prezident Dmitrij Medveděv ve zdravici vojákům na sociální síti Twitter. Prezident také udělil třem dalším městům - Vladivostoku, Tveru a Tichvinu - čestný titul "město vojenské slávy", čímž se seznam rozšířil na tři desítky. Za sovětských dob bylo takto poctěných měst 13.

Den obránce vlasti

Svátek se ještě jako Den Rudé armády a námořnictva začal slavit od roku 1922. Po krátké pauze po pádu komunismu jej do kalendáře státních svátků vrátil ještě jako prezident Vladimir Putin ve snaze o obrodu vlastenectví.

Naopak několik stovek bývalých výsadkářů a dalších veteránů si přišlo k památníku na moskevské Poklonné hoře postěžovat, jak vedení země posledních 20 let ozbrojené síly zanedbává a vojenská moc země upadá. Organizátoři čekali účast až 5000 veteránů, v desetistupňovém mrazu však přišla jen desetina. Proti armádní reformě demonstrovala v centru Moskvy i tisícovka opozičních komunistů.

Prokremelské mládežnické organizace v metropoli svátek oslavily vlasteneckými akcemi v podobě pátrání po nelegálních hernách, potíráním prodeje alkoholu mladistvým či hoštěním policistů koblihami a kávou jako výrazem díků "za nebezpečnou práci při ochraně pořádku".

Na severním Kavkaze si dnes naopak připomínali deportace Čečenců a Ingušů do Střední Asie a na Sibiř, kterými v roce 1944 sovětský diktátor Josif Stalin ztrestal místní obyvatelstvo za údajnou kolaboraci s Němci za druhé světové války. Deportovaní se směli vrátit až po 13 letech, mezitím však polovina z deportovaných podle historiků zahynula.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.