Lidovky.cz

Do boje o Obamovo křeslo se nesměle přihlásil Newt Gingrich

Svět

  21:30
NEW YORK - Bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich na tiskové konferenci v Atlantě jako první republikán naznačil, že by mohl mít zájem ucházet se o stranickou nominaci na prezidenta.

Newt Gingrich naznačil, že by mohl mít zájem ucházet se o stranickou nominaci na prezidenta foto: ČTK/AP

Šestasedmdesátiletý politik zatím hodlá pouze zkoumat terén a shromažďovat peníze na podporu své případné kandidatury. Na první jméno oficiálního vyzyvatele tak současný prezident Barack Obama stále čeká.

"S mojí manželkou Callistou jsme připraveni čekat, zda existuje dostatečný počet lidí, kteří si přejí dostat tuto zemi zpět na správnou cestu," řekl dnes Gingrich v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ve svém domovském státě Georgia.

Politik nicméně zatím nevytvoří takzvaný průzkumný výbor, což je ve Spojených státech nástroj pro prověření schůdnosti politika jako možného kandidáta na prezidenta. Pokud by jej Gingrich založil nyní, musel by federální volební komisi informovat o penězích, které získává na kampaň.

Politik ale potřebuje ještě nějaký čas, aby kvůli možné kandidatuře vyřešil svou majetkovou účast v různých firmách.

Vítězné tažení do Sněmovny reprezentantů

Newt Gingrich naznačil, že by mohl mít zájem ucházet se o stranickou nominaci na prezidentaGingrich se dostal na celonárodní výsluní, když v roce 1994 vedl republikánskou stranu při ovládnutí Sněmovny reprezentantů, kterou předtím padesát let kontrolovali demokraté. Gingrich se poté snažil prosazovat politiku omezené vlády a vyrovnaného rozpočtu. Po volbách v roce 1998 odstoupil, když republikáni nevyhráli tak jasně, jak chtěl.

Během následujících deseti let podle stanice CNN usiloval o návrat do popředí. Na četných přednáškách představoval své názory na reformu vlády a společnosti. Zároveň úspěšně podnikal. Do veřejného povědomí se vrátil i díky práci pro velmi sledovanou stanici Fox News. Jako politikovi se mu daří vybírat značné prostředky na kampaně.

Konzervativní televizní stanice Fox News, pro kterou Gingrich pracuje jako komentátor, již ve středu uvedla, že s ním přerušuje smlouvu. Důvodem byly právě zvěsti o jeho úmyslu kandidovat. Podle stanice se Gingrich kvůli tomu ocitl v jasném střetu zájmu.

Podobný postoj Fox News zaujala i ke smlouvě bývalého senátora z Pennsylvánie Ricka Santoruma, o jehož kandidatuře se také spekuluje.

Stanice ale stále spolupracuje s bývalým guvernérem Arkansasu Mikem Huckabeem, který zřejmě rovněž zvažuje, že se podobně jako při minulých prezidentských volbách bude ucházet o republikánskou nominaci.

Gingrichovi chybí disciplína

Podle některých komentátorů je ale Gingrich málo disciplinovaný na to, aby mohl kandidovat na prezidenta.

Na druhou stranu by mu mohla nahrát skutečnost, že ostatní možní kandidáti jako Santorum, bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney či někdejší guvernéři Minnesoty, respektive Mississipi Tom Pawlenty a Haley Barbour se zatím drží zpátky a podporu pro svou kandidaturu získávají hlavně v zákulisí.

Může za to například komplikovaná situace v republikánské straně, kde kandidáty podrobí detailnímu zkoumání konzervativní hnutí Tea Party.

Očekává se navíc, že příští prezidentská kampaň bude velmi nákladná, kandidáti proto zřejmě šetří síly. Republikáni by ale ve volbách nemuseli být bez šance. Podle mnoha komentátorů o výsledku voleb rozhodně zejména ekonomická situace země. Zatím ji stále sužuje vysoká nezaměstnanost.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.