Lidovky.cz

Česko se do případné operace v Libyi nezapojí, rezoluci ale vítá

Svět

  17:06
PRAHA - Česká republika vítá rezoluci Rady bezpečnosti OSN otevírající cestu k leteckým úderů na Libyi, s účastí armády v případné akci ale nepočítá. Libyjská vláda v reakci na rozhodnutí OSN vyhlásila zastavení všech vojenských operací. Premiér Petr Nečas uvedl, že rezoluce umožní zajistit ochranu libyjských civilistů před násilím a porušováním lidských práv.

Premiér Petr Nečas foto: ČTK

České vojsko se do uvažované operace nad Libyí nezapojí. "Nemá k ní ani potřebné schopnosti a kapacity," doplnil v prohlášení ministr obrany Alexandr Vondra. Armáda je podle něj připravena se zapojit do následné humanitární pomoci.

"Vítáme fakt, že Rada bezpečnosti počítá i s aktivní rolí Ligy arabských států při naplňování schválené rezoluce, protože právě podpora regionálních mocností bude klíčová pro nalezení stabilního řešení ve prospěch obyvatel Libye," uvedl Nečas.

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by rezoluce měla vést k tomu, aby v Libyi začala mírová jednání. Česko se podle Schwarzneberga v Libyi nebude angažovat, dokud se tam bude válčit, je ale připraveno pomáhat vládě, která by byla otevřená změnám.

Podle Schwarzenberga je nicméně situace v Libyi složitá a povstalci proti Kaddáfímu mají různé motivy.

Prezident Václav Klaus se dnes k rozhodnutí RB OSN nevyjádřil. Kancelář prezidenta ale odkázala na jeho vyjádření po jednání špiček EU o Libyi, které se odehrálo minulý pátek. Klaus tehdy varoval před případným zřízením bezletové zóny nad Libyí.

Klaus: Bezletová zóna znamená válku

Zástupce vládních Věcí veřejných ve sněmovním výboru pro obranu Viktor Paggio míní, že rozhodnutí RB OSN a souhlas Ligy arabských států je silný mandát. "Zásah nad libyjským územím byl až poslední možností, ale Kaddáfí svým brutálním postupem vůči povstalcům a neochotou jednat tento proces urychlil," uvedl.

Někdejší lídr ČSSD a eurokomisař Vladimír Špidla zdůraznil, že RB OSN je jediný orgán, který má právo ve smyslu mezinárodního práva k takovému rozhodnutí. "Takže ačkoli já osobně si nejsem jist, zda to povede k nějakému úspěchu, tak přesto si myslím, že vážná situace opravňuje k tomu, aby se takovýto pokus udělal," řekl.

Komunisté v tiskovém prohlášení uvedli, že souhlas RB OSN s použitím síly v Libyi sledují s "vážným znepokojením". "Velkým zklamáním je i alibistický postoj pěti zemí včetně Ruska, které se hlasování zdržely," uvedl europoslanec za KSČM Jiří Maštálka.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek schválila všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo. O zapojení do operací uvažovala Francie a Británie, z arabských zemí slíbil účast Katar.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.