Lidovky.cz

Klid zbraní trval jen krátce, v Libyi se opět bojuje

Svět

  11:50aktualizováno  21. března 3:03
TRIPOLIS - Koalice pěti zemí - Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie - pokračuje ve vojenské operaci v Libyi. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí akci Západu označil za akt terorismu a slíbil odvetu. Velení libyjských ozbrojených sil nařídilo všem jednotkám, aby od nedělních 21:00 místního času (20:00 SEČ) začaly dodržovat okamžité příměří. Spojenci tomu ale nevěří a operace Odyssey Dawn bude pokračovat.

Stíhací letoun F-16 foto: Reuters

Krátce po vyhlášení příměří bylo nad Tripolisem opět slyšet střelbu z protiletadlových zbraní. Mohutné exploze a dělostřelecká palba byly slyšet i v Benghází.

Administrativní budovu v rezidenčním komplexu Kaddáfího v Tripolisu v noci na pondělí zcela zničila raketová střela. Zasažená budova leží asi padesát metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty, řekl mluvčí vlády Músá Ibrahím na schůzce se zahraničními novináři, kteří byli autobusem přepraveni na místo.

Do areálu rezidence se vypravily desítky lidí poté, co se objevily zvěsti, že bylo sestřeleno letadlo a dopadlo na rezidenci. Šlo o Kaddáfího stoupence, mezi nimiž bylo mnoho mladých lidí.

Viceadmirál Bill Gortney z americké armády prohlásil, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí není na "seznamu terčů". Zároveň zpochybnil tvrzení libyjské vlády o příměří nebo počtech mrtvých civilistů. Řekl, že spojenci zatím nemají žádné zprávy o civilních obětech zásahů.

NATO zřejmě v pondělí rozhodne, že se zapojí do akcí vůči Libyi. Šlo by ale zatím jen o vynucování zbrojního embarga, ne o bezletovou zónu.


Příměří bylo podle mluvčího libyjské vlády nařízeno po zohlednění civilních obětí a škod na civilních a vojenských budovách. Proklamované příměří je již druhým za několik posledních dní. To první ale Kaddáfího síly rychle porušily, připomíná BBC.

Vládní mluvčí také vyzval všechny Libyjce k nenásilnému pochodu z Tripolisu do Benghází. Koalici západních spojenců se podle Mika Mullena, šéfa sboru náčelníků štábů americké armády, již předtím podařilo vytvořit bezletovou zónu nad Libyí a zastavit útoky sil věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu proti rebelům v povstalecké baště Benghází. 

                      Infografika - klikněte pro zvětšeníInfografika - řízené střely

Další spojenecké údery mají podle nejmenovaného amerického činitele následovat.

Britská vojenská letadla se při nočních útocích soustředila převážně na cíle v okolí metropole Tripolisu. "Zasáhla libyjský integrovaný protivzdušný obranný systém. Většina cílů byla v oblasti Tripolisu," sdělil reportérům podle Reuters mluvčí britského ministerstva obrany John Lorimer.

Při dosavadních leteckých a raketových úderech západních sil na Libyi byly kromě Tripolisu zasaženy cíle v oblastech měst Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára. Během dne nad Libyí hlídkovalo také 15 francouzských bojových letadel, která prý nenarazila na žádný odpor, sdělil mluvčí francouzského ministerstva obrany.Rebelové v Benghází

Libye je podle Kaddáfího připravena na dlouhou válku. Libyjský vůdce, z jehož nového poselství k národu dnes citovala agentura Reuters, útoky západních mocností na svou vlast označil za terorismus. "Neopustíme naši zemi a osvobodíme ji," uvedl. Libyjský režim dnes podle oficiální agentury JANA začal rozdělovat zbraně více než jednomu milionu libyjských mužů a žen, jak o tom v noci na dnešek informoval Kaddáfí v projevu k národu.

Zapojí se i Katar

Do libyjského vzdušného prostoru směřují také bitevní letouny, které vyslal Katar. Podle admirála Mullena pomoc slíbily i další země, ale Mullen o nich zatím nechtěl hovořit.

Při nočních náletech na "civilní oblasti" zahynulo podle libyjských zdravotních zdrojů 64 lidí. Admirál Mullen, ale prohlásil, že nemá žádné zprávy o civilních obětech spojeneckých úderů.

Nejméně 14 mrtvých na strategické silnici mezi městy Benghází a Adžedábíja napočítal dopisovatel agentury Reuters. Cestu podle agentury AFP lemují také desítky vozidel spálených během explozí, včetně rozpáraných tanků a ohořelých dělostřeleckých kanonů.

Pohřešují se novináři

V Benghází si v noci na sobotu prý ostřelování města Kaddáfího jednotkami vyžádalo životy více než 90 povstalců a civilistů.

Italská loď, kterou od soboty v přístavu v Tripolisu zadržovali neznámí ozbrojenci, byla podle informací agentury ANSA propuštěna a již vyplula z libyjského hlavního města. Italský ministr obrany Ignazio La Russa uvedl, že Itálie chce být rovnoprávným členem spojenecké koalice.

Do operací je připraveno zasáhnout osm italských stíhaček, dvě z nich v neděli večer vzlétly ze základny Trapani. Od počátku spojeneckých akcí Itálie dala k dispozici sedm leteckých základen.

AFP v Libyi od sobotního rána pohřešuje dva novináře. Nezvěstný je také fotograf pracující pro Getty Images. Naposledy byla trojice ve východolibyjském Tobrúku.

Klíčové události kolem zásahu v Libyi

 17. března
 Rada bezpečnosti OSN schválila v rezoluci č. 1973 všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru.

INFOGRAFIKA: Údery na Libyi18. března
* Libye uzavřela svůj vzdušný prostor pro veškerý provoz.
* Odpoledne libyjský ministr zahraničí Músá Kús oznámil, že vláda vyhlásila příměří a odsoudil vyhlášení bezletové zóny. Kaddáfí označil rezoluci OSN za do očí bijící kolonialismus.
* I po vyhlášení příměří pokračovaly boje o město Misuráta a vládní síly urychleně postupovaly proti povstalcům v Benghází.
Americký prezident Barack Obama naposledy vyzval Kaddáfího, aby okamžitě ukončil všechny vojenské akce a represe vůči povstalcům, jinak proti němu koalice zasáhne vojensky.

19. března
* Kolem 17:45 SEČ vypálil francouzský bojový letoun na libyjské vojenské vozidlo. Nad libyjským územím již odpoledne přelétávaly francouzské bojové letouny Rafale a Mirage v rámci zajištění bezletové zóny a ochrany libyjských civilistů.
* Americké a britské lodě a ponorky na více než 20 libyjských objektů vystřelily 112 řízených střel Tomahawk. Hlavním cílem úderů byla oblast okolo Tripolisu a měst Misuráta a Benghází.
* Do operace Odyssey Dawn (Počátek odysey) se zatím zapojily Francie, USA, Británie, Kanada a Itálie.

Americký bombardér B-2

20. března
Kaddáfí označil útoky západních mocností za terorismus a uvedl, že Libye je připravena na dlouhou válku.
* Koalice pokračovala v leteckých a raketových útocích proti libyjské protivzdušné obraně. Provládní síly vjely s tanky do libyjského města Misuráta drženého povstalci.
* Ze světa se ozývá kritika intervence. Zlobí se Liga arabských států, Čína, Rusko či Africká unie.
* Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ČR podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi, ale do bojové operace se zatím nezapojí

Kaddáfího síly operují v Misurátě
Síly věrné Kaddáfímu ovšem podle očitého svědka citovaného Reuters pokračují v obkličování Misuráty držené rebely a ve městě již rozmístily odstřelovače. Do centra také údajně vjely obrněná vozidla.

            Měsíc bojů v Libyi: přehled klíčových událostí

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.