Lidovky.cz

Kde se skrývá Kaddáfí? V bunkru jak z bondovky

Svět

  9:49
TRIPOLIS - Je to město ve městě. Obehnané zdí a přísně střežené. Kaddáfího rezidenční komplex v hlavním městě Tripolisu je s největší pravděpodobností místem, kde se nyní libyjský vůdce a jeho věrní ukrývají. Právě sem také dopadla v neděli jedna ze spojeneckých raket.

Muammar Kaddáfí foto: Reuters

"Je to místo jako vystřižené z nějakého špatného filmu o Jamesi Bondovi," popsal pevnost Christopher Morris, fotograf časopisu Time. "Je to vojenská vesnice, ve které se pohybují dobře vyzbrojení muži vždy připravení zasáhnout," dodal. Hlavní dominantou komplexu Báb al-Azízíja (Nádherná brána), který se rozkládá na šesti kilometrech čtverečních, je obří socha zlaté pěsti drtící letadlo s nápisem USA. Připomíná americký útok na Tripolis z roku 1986. Kaddáfí tvrdí, že při tehdejších leteckých úderech zemřela jeho adoptovaná patnáctiměsíční dcera Hanna a dva synové byli zraněni.

Přehledná infografika

Bombardování bylo odpovědí na atentát spáchaný libyjským agentem v nočním klubu La Belle v Západním Berlíně, který hojně navštěvovali američtí vojáci. Bomba tehdy zabila tři lidi a přes 200 dalších zranila.

Americké údery tehdy poničily jednu z budov, kterou Kaddáfí obýval. Libyjský diktátor ji ale nikdy nenechal opravit a přejmenoval ji na Palác odporu. Právě před ním stojí socha pěsti s americkou stíhačkou. A právě zde také často Kaddáfí pronáší své projevy, které pokaždé živě vysílá libyjská televize.

                           Infografika - klikněte pro zvětšeníKde se skrýá Kaddáfí? Infografika

Asi o 400 metrů dál se za stromy nachází jeden z beduínských stanů libyjského vůdce. Stojí tu už desítky let a například v roce 2004 právě v něm Kaddáfí hostil tehdejšího kancléře Gerharda Schrödera, který jako první nejvyšší německý představitel navštívil Libyi.

Detektory kovu i fotbalové hřiště
Zda právě v tomto stanu muž přezdívaný "arabský sokol" či "prorok z pouště" nyní pobývá, není jasné. Dost často totiž mění místo svého pobytu a je možné, že se ukrývá někde v podzemí. "Měl jsem pocit, že tam musí být v podzemí bunkry, viděl jsem množství větracích otvorů," uvedl jeden ze zpravodajů BBC, který měl možnost komplex navštívit na konci minulého týdne. Do nejstřeženější části se dá dostat jen po důkladné prohlídce od všudypřítomných stráží a každý z návštěvníků musí rovněž projít detektorem kovů.

Pevnost ale netvoří jen vysoké zdi, kasárna či Kaddáfího stany, nacházejí se zde i relativně normální obytné jednopatrové budovy, a dokonce i fotbalové hřiště. "Ty ulice s nízkými domy mi trochu připomínají uprchlický tábor v Gaze," dodal reportér BBC. Žijí zde prý hlavně velitelé Kaddáfího armády, nejspíš i se svými rodinami. Novináři totiž zahlédli u jednoho z domů i malé dítě.

Před pár dny zasáhla spojenecká raketa jednu z budov v pevnosti. Údajně se v ní mělo nacházet vojenské velení libyjské armády. Sám Kaddáfí o svůj život nemusí mít příliš velký strach. Bunkry mu poskytují náležitou ochranu, a když se objeví na veřejnosti, vždy se kolem něj kromě stráží pohybují desítky Libyjců, kteří jsou ochotni za něj položit svůj život a vytvářejí lidské štíty. "Vidíte to? Vidíte, jak milujeme Kaddáfího? Přivedl jsem i svého jediného dvouletého syna, aby tady se mnou pro něj zemřel," popsal své odhodlání pro týdeník Time jeden z Kaddáfího stoupenců nesoucí své dítě na ramenou. Jiný zase ukazoval na žíly na svém předloktí a vykřikoval: "V mé krvi koluje Muammar!"

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.