Lidovky.cz

Z Fukušimy vytéká radioaktivní voda, pes přežil na moři

Svět

  8:51aktualizováno  16:20
TOKIO - Japonský představitel přiznal, že z poškozené elektrárny Fukušima 1 vytéká do Tichého oceánu vysoce radioaktivní voda. Společnost TEPCO chce prasklinu, z níž voda protéká, zalít betonem.

Jaderná elektrárna Fukušima

Podle představitele společnosti dělníci ráno objevili, že voda o radioaktivitě 1000 milisievertů za hodinu se nahromadila v jímce blízko u moře. Později zjistili, že v jímce je asi dvaceticentimetrová trhlina a že voda tudy uniká přímo do moře. Experti budou nyní znovu analyzovat radioaktivitu v moři poblíž elektrátny a také odeberou vzorky na třech různých místech vzdálených od elektrárny 15 kilometrů.

Už ve čtvrtek společnost TEPCO oznámila, že v moři 300 metrů jižně od elektrárny byly naměřeny hodnoty radioaktivního jódu, které 4385krát převyšovaly normu.

Podívejte se

Zástupce TEPCO řekl, že tento únik může být příčinou už v minulosti zjištěného radioaktivního zamoření mořské vody v blízkosti severovýchodního pobřeží Japonska, které v březnu postihlo silné zemětřesení a tsunami. Problém se zamořenou vodou se týká znovu druhého reaktoru. Už před několika dny tam byla naměřena radioaktivita tisíc milisievertů, tedy stejná hodnota jako nyní.

Hidehiko Nišijama z úřadu pro jadernou bezpečnost na tiskové konferenci řekl, že se odborníci snaží zjistit důvod zvyšující se koncentrace radioaktivity mořské vody a že tento únik by mohl být příčinou.

Čtěte také

Poničené severojaponské vesnice prošel premiér Naoto Kan. Přiletěl vrtulníkem do přístavního města Rikuzentakata v prefektuře Iwate. Otřesy a následná přívalová vlna si jen v tomto městě s asi 20.000 obyvateli vyžádaly tisíc životů. Další 1300 lidí zůstává nezvěstných. Památku obětí premiér uctil minutou ticha.

"Bude to dlouhá cesta, ale vláda je s vámi," řekl požárnickým sborům a úředníkům. Poté pokračoval do dvacetikilometrové evakuované zóny kolem poškozené elektrárny. Zastavil se přitom v improvizovaném sídle operačního štábu, který řídí týmy techniků pracujících na poškozené elektrárně.

Ničivá tsunami


Na trosky elektrárny stříkali pryskyřici
Dělníci v pátek stříkali na trosky elektrárny speciální umělou pryskyřici ve snaze zabránit tomu, aby vítr z trosek roznášel radioaktivní prach. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle agentury AFP nicméně uvedla, že situace v elektrárně je nadále velmi vážná.

Čtěte také

Dělníci stříkají na trosky elektrárny speciální umělou pryskyřici

Zemětřesení o síle 9,0 Richterovy škály udeřilo na severovýchodě země v pátek 11. března. Premiér den poté přiletěl do poničených oblastí a z vrtulníku obhlížel škody. Dostal se mimo jiné i nad poničenou elektrárnu, za což pak v parlamentu sklidil kritiku. Podle zákonodárců tento krok zpomalil záchranné operace, především řízené upouštění radioaktivní páry, kterým by tak technici snížili tlak v reaktoru 1.

Přes jedenáct tisíc obětí

Úřady zatím potvrdily 11.700 mrtvých. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25.000 vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády. Týmy dosud hledaly případné přeživší a těla obětí v troskách budov i na volném moři do vzdálenosti 20 kilometrů od břehu. Někde jim však v pracích bránily nebezpečně vysoké hodnoty radiace.

Japonské ozbrojené síly původně tvrdily, že pátrací akce v neděli skončí. Podle vládního činitele Jošijukiho Kotakeho citovaného AP budou pokračovat, nicméně v omezeném rozsahu

Agentura AFP poznamenala, že Kan se chtěl na prohlídku poškozených oblastí vydat již dříve. Návštěvu však zrušil, údajně kvůli špatnému počasí.

Japonská pobřežní stráž zachránila psa

Japonská pobřežní stráž zachránila psa, kterého unášelo moře na střeše zdevastovaného domu asi dva kilometry od pobřeží tři týdny poté, co severovýchodní pobřeží Japonska zdevastovala vlna tsunami.

Zachráněný pes, kterého z moře vytáhla japonská pobřežní stráž

Není jasné, jak dlouho byl nazrzlý voříšek středního vzrůstu a neurčitého plemene na moři, když ho vrtulník záchranářů spatřil v pátek asi dva kilometry od rybářského přístavu Kesennuma na severovýchodě země v prefektuře Mijagi.

Záchranářům trvalo několik hodin, než psa chytili, protože před nimi utíkal a skákal po naplavených troskách, když se k němu chtěli vrtulníkem přiblížit.

Podle oznámení úřadů na obojku, který měl pes na krku, nebyly žádné údaje o jeho vlastníkovi. Když se psa podařilo odchytit, byl prý klidný a na lodi pobřežní hlídky si pochutnával na sušenkách a párcích.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.