Lidovky.cz

Volby v Kazachstánu: za účast čajník nebo mixér

Svět

  13:35aktualizováno  17:49
ASTANA - Prezidentské volby s předem jasným výsledkem se dnes konaly ve středoasijském Kazachstánu. V čele státu pravděpodobně opět stane dosavadní prezident Nursultan Nazarbajev, který zemi vládne pevnou rukou už přes dvacet let. Hlasování doprovázela rekordní účast, celkem se k urnám dostavilo kolem 85 procent voličů.

Volby va Kazachstánu foto: Reuters

Volební akt byl podle kazašské agentury KazTAG demonstrací jednomyslné důvěry v Nazarbajeva a "vysoké občanské odpovědnosti". V bývalém hlavním městě Almaty se dav voličů před volební místností spojil ke zpěvu státní hymny Můj Kazachstán. Na mnoha jiných místech na voliče čekal "agitačně zábavný program".

Studenti technického institutu v Almaty se k volbám dostavili hromadně a hlasovali v abecedním pořádku. V Karagandě po odevzdání hlasu obdržel každý volič pamětní kalendář, v Aktobe čekal na prvních pět ranních voličů malovaný čajník. Prvovoliči dostali mixér nebo paměťovou kartu.

Soutěž o stoprocentní účast
Mnohé okresy mezi sebou soutěžily o stoprocentní volební účast. Hlasovat za "světlou budoucnost a stabilitu" přišli i přední kazašští umělci, a to i přesto, že zimní počasí volbám nepřálo. "Vložil jsem svůj hlas do urny pro stávajícího prezidenta, protože na tom závisí budoucnost našeho Kazachstánu," řekl novinářům populární hudebník Murat Kusainov.

Kazaši znají výsledek voleb už od února

Dosavadní prezidentský mandát Nazarbajevovi vyprší až napřesrok. Vypsat mimořádné volby se prezident rozhodl poté, co loni odmítl petici s pěti miliony podpisů volající po zrušení voleb a potvrzení prezidentova mandátu až do roku 2020.

Domácí, ruský i západní tisk se shoduje v názoru, že volba kazašského prezidenta je formální a vlastně zbytečná.

Volby v Kazachstánu

Nejdéle vládnoucí postsovětský prezident

Nazarbajev vládne zemi od roku 1990 a spolu s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem jsou jediní, kteří vydrželi v čele své země od rozpadu SSSR. Nazarbajev se ani nesnaží skrývat, že se opírá o svou rodinu a svůj klan. Klanový způsob vládnutí je ostatně ve střední Asii pokládán za legitimní.Nursultan Nazarbajev

V prvních letech po zániku SSSR měl Nazarbajev pověst reformátora, od roku 1995, kdy více soustředil moc ve svých rukou, čelil obvinění z autoritářství a omezování práv opozice.

Kritiku se mu daří tlumit díky přízni ruských, čínských i západních investorů a například loni země předsedala OBSE. Jeho režim též využívá bohaté zásoby ropy a zemního plynu k štědrým sociálním výdajům. Kazaši hlavě státu familiárně přezdívají 'táta'.

Tři protikandidáti, kteří prošli komplikovaným procesem registrace, se prezidentovi postavili jen symbolicky, podle místního tisku ve skutečnosti všichni patří k okruhu Nazarbajevových nadšených stoupenců.

Mels Jeleusizov, jeden z kandidátů, dokonce po odevzdání volebního lístku veřejně oznámil svou volbu. K překvapení kazašských novinářů prohlásil, že odevzdal hlas svému sokovi.

Opoziční kandidát: hlasoval jsem pro Nazarbajeva
"Hlasovat za Nursultana Nazarbajeva jsem se rozhodl až dnes. Myslím, že je třeba odevzdat hlas vítězi," řekl sedmdesátiletý předseda hnutí Tabigat, kazašských Zelených. Už během předvolební kampaně dával najevo, že svou kandidaturou chce v Kazachstánu spíš propagovat "zelené" ideje, než vážně se postavit populárnímu prezidentovi.

První volební odhady se očekávají v pondělí dopoledne. Konečné oficiální výsledky má ústřední volební komise zveřejnit 12. dubna.

Astana - zázrak ve stepi

Nazarbajev z ropných zisků mohutně buduje nové hlavní město Astanu, která je metropolí od prosince 1997.

Nazarbajev z ropných zisků mohutně buduje nové hlavní město Astanu, která je metropolí od prosince 1997.

V centru města vyrůstají moderní mrakodrapy, například prezidentský palác, obří Pyramida míru a souladu, kterou navrhl britský architekt Norman Foster, přes 100 metrů vysoká věž Bajterek, supermoderní koncertní sál, islámské centrum se čtyřmi minarety a zlatou kopulí či loni otevřený gigantický průhledný stan Chan Šatyry (také dílo Fostera), pod kterým se na rozloze větší než deset fotbalových stadionů rozkládá město s náměstími a ulicemi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.