Lidovky.cz

Kaddáfí chce ukončit boj, zněl vzkaz předaný Řecku

Svět

  18:05aktualizováno  23:30
TRIPOLIS - Kaddáfí chce ukončit boje v Libyi. Takový vzkaz přednesl v Řecku libyjský ministr pro evropské záležitosti Abdal Atí Ubajdí. "Zdá se, že Kaddáfí hledá možnosti k ukončení konfliktu," řekl řecký ministr zahraničí Dimitris Droutsas.

Rebelové útočí na Kaddáfího jednotky nedaleko ropného přístavu Briga foto: Reuters

Libyjský ministr pro evropské záležitosti Abdal Atí Ubajdí přiletěl v neděli do Řecka. Sešel se s řeckým premiérem Goergem Papandreuoem a sdělil, že Kaddáfího Libye chce ukončit boj. Z Řecka se Ubajdí vypraví na Maltu a do Turecka.

"Musí ukázat, že to s mírovou cestou myslí opravdově," prohlásil řecký ministr zahraničí Droutsas.

Přehledná infografika

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v neděli bojovaly o města na západě Libye a bránily opozici znovu dobýt východolibyjskou Brigu. Víkendové střety si vyžádaly nejméně dvě desítky obětí. Je mezi nimi i 13 lidí, které v oblasti ovládané opozicí usmrtily bomby z jednoho z mezinárodních koaličních letadel.

Do Benghází, které je hlavní opěrným bodem povstalců, v neděli přiletěla britská delegace. Cílem mise je podle Londýna "sběr informací".¨

Rebelové s raketometem nedaleko Brigy.

Ubajdího cesta do Atén původně vyvolala spekulace o dalším odchodu člena nejvyššího libyjského vedení do exilu. Ve středu do Británie uprchl ministr zahraničí Músá Kúsa.

Kaddáfího emisar v Aténách
Kaddáfí trvale útočil na opoziční města na západě státu. V Misurátě padl jeden člověk, ale od února, kdy boje začaly, už přes 240 lidí. Palba a dva mrtví byli hlášeni z Jafranu, který leží jihozápadně od Tripolisu, a z nedalekého Zintánu.

Hlavní boje se na východě Libye odehrávají mezi Brigou a Adžedabíjou.

Opozice, která dosud postupovala s nadšením, avšak chaoticky, teď do čela svých jednotek postavila vojáky, kteří zběhli od Kaddáfího. Až za nimi jsou ozbrojení dobrovolníci. Lidé beze zbraně mezi ně nesmí.

Oběti bombardování

Dalším znakem snahy o lepší organizaci je sobotní jmenování krizového týmu, který bude spravovat dobytá území. Povede ho předseda prozatímní vlády Mahmúd Džibríl. Hlavním politickým orgánem vzbouřenců je Přechodná národní rada (NTC), kterou zatím uznaly Francie a Katar.

NATO stále nezná přesný důvod toho, proč jedno z jeho letadel v

Vojenské operace

Koalice zahájila leteckou ochranu civilistů 19. března. Od 31. března operacím velí NATO a od té doby bylo zaznamenáno víc než 360 letů nad Libyí. Z nich skoro polovina byly útoky na vymezené cíle.

USA v sobotu svou účast na leteckých operacích ukončily s tím, že jejich stíhací letadla zůstanou k dispozici NATO a budou moci být znovu nasazena v případě náhlé změny situace. Z bojů jsou počínaje dneškem staženy i americké torpédoborce a ponorky.

pátek útočilo nedaleko Brigy na skupinu osob. Při útoku zemřelo osm povstalců a několik civilistů. Stříleli prý na oslavu do vzduchu, což zřejmě pilot pochopil jako útok na své letadlo a začal útočit.

Opozice zůstává početně i zbrojně daleko za Kaddáfího jednotkami. Volání o dozbrojení zatím oficiálně žádná západní země nevyslyšela, ale televize Al-Džazíra tvrdí, že Američané a Egypťané už začali s výcvikem rebelů a že ti už ve čtvrtek dostali z Egypta zásilku nových raketometů ruské konstrukce. Opozice se domnívá, že Kaddáfího páteční odmítnutí nabídky na příměří dokazuje plukovníkovo odhodlání konflikt co nejvíc prodloužit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.