Lidovky.cz

Náš problém je NATO, je pomalé, zlobí se rebelové

Svět

  22:16
TRIPOLIS - Libyjští povstalci obvinili NATO, že jeho letecké operace jsou příliš pomalé, což podle nich nahrává Kaddáfího pozemním silám. Pohrozili proto, že pokud aliance "nebude svou práci dělat pořádně", požádají Radu bezpečnosti OSN, aby pozastavila letecké operace.

Nepokoje v Libyi, na snímku rebelové v Rás Lanúfu foto: ČTK

Velitel oddílů rebelů Abdal Fatah Júnis Ubajdí prohlásil, že NATO připustilo, aby Kaddáfího síly zabíjely lidi v Misurátě každý den. "NATO jedná velmi pomalu a dovoluje Kaddáfího silám, aby postupovaly. NATO se stalo naším problémem," prohlásil podle agentury Reuters.



NATO odmítlo výtky vzbouřenců, že snížilo počet úderů. Aliance vysvětlila, že si to vyžaduje strategie vládních sil, které se s tanky a další technikou rozmísťují v obydlených místech a neváhají použít lidské štíty. Koalice tak musela posílit průzkumné a přípravné operace.

Rebelové a jejich taktika proti Kaddáfího jednotkám

Nálety mezinárodních sil se podle NATO nyní soustřeďují na podporu obrany Misuráty, kterou na severozápadě země drží vzbouřenci. Podle nich v tomto městě již padlo přes 200 lidí. Údery jsou vedeny hlavně na Kaddáfího radary, muniční sklady a obrněná vozidla. Letadla prý zničila i konvoj, který se pokusil napadnout povstalce u ropného střediska Briga.

Reformy ano, ale Kaddáfí musí zůstat
Představitelé libyjského režimu oznámili, že jsou připraveni reformovat politický systém, chtějí však, aby v čele země zůstal Kaddáfí. "Můžeme mít jakýkoliv politický systém, jakékoliv změny: ústavu, volby, cokoliv, ale kupředu to musí posouvat vůdce. To je naše přesvědčení," prohlásil mluvčí libyjské vlády ohledně případného jednání se Západem.

Přehledná infografika

Kaddáfí je podle něj sjednocující postava a bez jeho přítomnosti by v zemi vzniklo mocenské vakuum. Mluvčí zdůraznil, že nikdo nemá právo říkat Libyjcům, že ztratili svého vůdce, systém či režim. Jedině libyjský lid musí "rozhodnout, jestli má libyjský vůdce odejít, nebo zůstat."

Libyjská státní televize odvysílala v noci na dnešek záběry Kaddáfího, jak mimo svůj opevněný komplex v Tripolisu z džípu zdraví své stoupence.



Peníze má povstalcům přinést ropa
Povstalci se podle agentur potýkají s finančními problémy, které způsobila dva měsíce trvající občanská válka. Ekonomiku východní části Libye by proto měly stabilizovat příjmy z vývozu ropy a zemního plynu.

Tanker s kapacitou milionu barelů ropy v úterý odpoledne doplul do vzbouřenci obsazeného Tobrúku. Ve středu by ho měli povstalci vypravit s první zásilkou ropy od vypuknutí nepokojů.

Ropná ložiska v Libyi, pro zvětšení klikněte na obrázek

Mapa ropných ložisek v Libyi.

Prodej suroviny, který zprostředkovává Katar, není podle EU v rozporu se sankcemi OSN. Ty se vztahují pouze na libyjské státní společnosti spojené s Kaddáfího rodinou, ale ne na libyjskou ropu jako takovou.

Kaddáfí pohrozil, že zažaluje firmy, které od povstalců ropu koupí. Podle něj má právo prodávat libyjskou surovinu pouze státní společnost National Oil Corporation. Na tu se ale vztahují mezinárodní sankce.

Jednání o příměří

Kaddáfího vyslanec Abdal Atí Ubajdí jednal na Maltě o možném zprostředkování příměří mezi vládními silami a povstalci. Maltský premiér Lawrence Gonzi na schůzce ale zdůraznil, že Kaddáfí a jeho rodina se musejí vzdát moci. Zprostředkovat příměří se snaží i Turecko a Řecko. Ubajdí v obou zemích jednal před příletem na Maltu.



Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.