Lidovky.cz

USA: Česko diskriminuje Romy a neřeší korupci

Svět

  18:13
NEW YORK/WASHINGTON - Spojené státy v nové zprávě o dodržování lidských práv ve světě shodně České republice i Slovensku podobně jako loni vytýkají korupci a diskriminaci Romů. V obou zemích si také všímají problémů justice, obchodu s "bílým masem" a neonacistického extremismu. Zprávu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.
Romové (ilustrační foto)

Romové (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V České republice podle něj Romy sužuje chudoba, vysoká nezaměstnanost a negramotnost, jakož i různé formy diskriminace ve vzdělání, při hledání zaměstnání či ubytování.

"Společenské předsudky proti romské populaci v zemi se občas projeví v násilných činech," uvedlo americké ministerstvo a zmínilo několik útoků neonacistických extremistů.

Pravidelná zpráva

Spojené státy sledují situaci zhruba ve 190 zemích. Americké ministerstvo zahraničí zprávu vydává od roku 1977, pravidelně tím vzbuzuje negativní reakce vlád kritizovaných zemí.

Na Slovensku podle Spojených států Romové čelí diskriminaci ze strany vlády i společnosti.

"Rozsáhlá diskriminace Romů přetrvává v zaměstnání, vzdělávacím systému, zdravotních službách, ubytování i při půjčování peněz.

Aktivisté často uváděli, že zaměstnavatelé odmítají zaměstnávat Romy, jejichž nezaměstnanost se odhaduje na 80 až 90 procent," uvedla zpráva.

Příslušníci romské, ale i dalších menšin v zemi podle ní čelí rasově motivovanému násilí. Slovenská policie se podle americké zprávy, která často zmiňuje i několik let staré případy, v jeho postihování zlepšila, problém ale stále přetrvává.

Romská osada v obci Plavecký Štvrtok nedaleko Bratislavy

Problémem romských osad na Slovensku je prý také dětská prostituce. Obě části bývalé federace se také podle amerického ministerstva zahraničí nadále potýkají s rozšířenou korupcí prakticky na všech úrovních státní správy a samosprávy, ale třeba i v policejních složkách.

Stíhání korupce je vzácné

Její postihování přitom i přes deklarovaný boj slovenské i české vlády s korupcí často selhává.

Klecová lůžka a měření erekce

U Česka si také obsáhlá zpráva mimo jiné všímá používání klecových lůžek v psychiatrických zařízeních a kastrací vězňů odsouzených za sexuální přečiny.

Dostala se do ní také informace o měření průtoku krve v pohlavních orgánech při zobrazení sexuálních výjevů u mužských žadatelů o azyl v Česku, kteří tvrdí, že jsou ve své vlasti pronásledovaní za homosexualitu.

"Politické tlaky, nedostatečné nebo neefektivní zákony vyžadující (při zadávání veřejných zakázek) odhalení původu aktiv, upravující zadávání veřejných zakázek a lobbování, neefektivní policejní nástroje pro vyšetřování a omezený počet zkušených vyšetřovatelů na regionální úrovni přispěly k tomu, že je trestní stíhání korupce na vysoké úrovni vzácné," uvádí například zpráva v části věnované České republice.

V Česku zpráva v této souvislosti zmiňuje několik případů, například obvinění z korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur od rakouské firmy Steyer.

Obsahuje ale například i informace o případech údajné korupce v justici. Za nejvíce politováníhodný případ na Slovensku pak zpráva označuje případ korupce na slovenském ministerstvu životního prostředí, které bývalý premiér země Robert Fico raději uzavřel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.