Lidovky.cz

Mormon Romney se opět pokusí dobýt Bílý dům

Svět

  19:39
WASHINGTON - Republikán a bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney se o získání prezidentské kandidatury pokoušel už při minulých volbách, ale neúspěšně. Nyní se podle očekávání rozhodl zkusit to znovu. Podle něj je totiž "čas vrátit Ameriku na správnou cestu".

Republikán a bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney se bude ucházet o prezidentskou kandidaturu foto: Reuters

Jak je v amerických prezidentských volbách zvykem, Romney začal tím, že založil výbor, který má prozkoumat možnost jeho kandidatury. Hlavně mu však oficiálně umožňuje začít získavat peníze od příznivců. Tlak na shromažďování financí pro prezidentskou kampaň bude tentokrát totiž pravděpodobně ještě větší než obvykle - předpokládá se, že Barack Obama, který se bude ucházet o znovuzvolení jako kandidát demokratů, může dát dohromady až miliardu dolarů. Je prý dokonce možné, že půjde o vůbec nejdražší kampaň v historii Spojených států.

Čtěte také


Romney v roce 2008 těsně prohrál boj o republikánskou nominaci s Johnem McCainem, který se pak - byť neúspěšně - postavil Baracku Obamovi. Nyní má ale šanci na reparát. Podle současných průzkumů má totiž mezi republikány nejvyšší podporu. Tentokrát svou kandidaturu ohlásil relativně v tichosti. Ve videu, které oznámení jeho prezidentských ambicí doprovází, se soustředil zejména na ekonomické otázky.



Obamova politika podle Romneyho "selhala", protože Obamovi lidé nikdy v bysnyse nepracovali a nevědí, jak se vytvářejí pracovní místa v soukromém sektoru. Multimilionář Romney se naopak odvolává na své zkušenosti získané díky dlouholetému úspěšnému podnikání a guvernérské funkci: "Jsem přesvědčený, že Amerika nabrala kvůli washingtonským politikům nebezpečný kurz a v posledních dvou letech se to ještě zhoršilo. Ale jsem také přesvědčený, že se schopným vedením má Amerika své nejlepší dny ještě pořád před sebou."

Boj o zdravotní reformu
Čtyřiašdesátiletý Romney se však ve videu vůbec nevěnuje zdravotnictví, což je oblast, ve které je podle mnohých komentátorů nejvíc zranitelný. Romney jako guvernér Massachusetts totiž v tomto státě zavedl změny v systému zdravotní péče, které se nyní považují za předchůdce kontroverzní Obamovy federální zdravotnické reformy. Zatímco Romneyho republikánští rivalové jeho massachusettskou zdravotnickou legislativu kritizují, demokraté ji velice chválí - ale to jen proto, že vědí, že to Romneymu v primárních volbách, ve kterých strany rozhodují o svých výsledných prezidentských kandidátech, zrovna dvakrát nepomůže.

Sarah Palinová

Za další překážku Romneyho zvolení mnozí považují také jeho mormonskou víru, která ho může připravit o řadu hlasů. Romney také nemá Obamovo charizma a řečnické schopnosti.

Čeká se na Palinovou a Trumpa
Zatím jediným dalším oficiálním uchazečem o republikánskou nominaci je bývalý guvernér státu Minnesota Tim Pawlenty, který je ale relativně neznámý a zatím nezískal příliš velkou podporu. Předpokládá se, že svou kandidaturu v nejbližší době oznámí i členka Sněmovny reprezentantů z Minnesoty Michelle Bachmannová, jejíž jméno se spojuje s hnutím Tea Party, kterou ale část republikánských voličů podle pozorovatelů vnímá jako příliš radikální.

Sarah Palinová, bývalá guvernérka Aljašky a McCainova kandidátka na viceprezidentku z roku 2008, a Newt Gingrich, bývalý mluvčí Sněmovny reprezentantů, se podle očekávání do boje o republikánskou nominaci zapojí později v tomto roce. Případnou kandidaturu podle vlastních slov zvažuje i podnikatelský magnát Donald Trump.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.