Lidovky.cz

Amerika čeká na nový vesmírný koráb

Svět

  13:13
V Americe se v pondělí večer rozdávaly Pulitzerovy ceny. John Cassidy, který píše pro časopis The New Yorker, v té souvislosti zdůraznil, že dvě z nich získali Jesse Eisinger a Jake Bernstein, který píší pro online deník ProPublica. Série článků nazvaná "The Wall Street Money Machine" (v překladu Stroj na peníze z Wall Street), za kterou cenu dostali, mapuje dění, které na přelomu let 2007 a 2008 vyústilo v ekonomickou krizi.

Astronauti NASA na Mezinárodní vesmírné stanici. foto: Reuters

"Je to poprvé, co byla Pulitzerova cena udělena za články, které se neobjevily v tištěném vydání," poznamenává Cassidy. Uznává, že se i tentokrát dostalo především na renomované deníky jako jsou The New York Times, The Los Angeles Times, The Wall Street Journal nebo Washington Post. Na druhou stranu, o to víc překvapilo, že se mezi ně prodrali autoři článků otištěných na webu.

"Jestli má mít seriózní žurnalistika nějakou budoucnost, pak jsou to právě online reportéři a editoři, kteří mají už dnes v profesi většinové zastoupení, kdo potřebuje, aby se jeho práci dostalo uznání," uzavírá Cassidy. Jen na okraj: ProPublica je neziskové médium, které založil někdejší šéfredaktor listu The Wall Street Journal Paul Steiger. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE

Agentura pro výzkum vesmíru NASA rozdělila stovky milionů dolarů mezi čtveřici soukromých firem, které vybrala, aby pro ni zkonstruovaly nový typ kosmické lodi. Raketoplány totiž - jak známo - dosloužily.

Dokud nebude nová loď, poznamenává dnešní vydání deníku The Los Angeles Times, budou muset američtí astronauti létat na mezinárodní kosmickou stanici společně s Rusy na palubě jejich sojuzů. A jeden takový "výlet" přijde na 63 milionů dolarů. Je tudíž ospravedlnitelné, že se Amerika, konkrétně NASA, rozhodla jednorázově vynaložit 269 milionů, aby byla nová loď hotová co nejdřív. PODROBNOSTI SI PŘEČTĚTE ZDE

V pondělí zemřel bývalý guvernér státu Maryland a starosta Baltimoru William Donald Schafer, který proslul svým až brutálním způsobem komunikace (byl nerudný hlavně k novinářům). Nekrolog mu dnes věnoval mimo jiné i list The Washington Post.

"Upozornil na sebe už jako starosta Baltimoru v letech 1971 až 1987. Upadající průmyslové město, které sužovala pouliční kriminalita, postavil na nohy a udělal z něj turistickou destinaci," vyzdvihl deník The Washington Post. Guvernérem byl zvolen dvakrát. PRO PŮVODNÍ ČLÁNEK KLIKNĚTE SEM

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.