Lidovky.cz

Krvavý Velký pátek v Sýrii: 88 zastřelených demonstrantů

Svět

  19:04aktualizováno  23. dubna 0:01
SÝRIE - Při střetech demonstrantů s policií v Sýrii zahynuily desítky lidí. Informace o počtu obětí se různily, o půlnoci z pátku na sobotu přinesla agentura Reuters zprávu o 88 zabitých civilistů. Asadův pokus uklidnit opoziční protesty částečnými ústupky a sliby jasně ztroskotal.

Muž nese chlapce, kterého policie zasáhla během střelby foto: ČTK

 

Mohutné protivládní demonstrace se v pátek konaly v řadě arabských zemí, jejichž obyvatelé se už týdny domáhají odchodu dlouholetých vládců, změny režimu a zlepšení životních podmínek.

Jedním z nejkrvavějších dnů od vypuknutí bezprecedentní vlny nepokojů v polovině března byl pátek pro Sýrii, kde bylo při střetech demonstrantů s policií podle různých zdrojů zabito více než 80 lidí.  Spojené státy vyzvaly syrské úřady, aby přestaly na demonstrace reagovat násilím.

Syrské bezpečnostní síly rozháněly demonstranty střelbou nejméně v devíti městech po celé zemi. Zabito bylo 88 lidí, oznámila agentura Reuters, která telefonicky kontaktovala svědky a obhájce lidských práv.

Amaterský záběr obětí demostrace v Sýrii

Nejvíce obětí si vyžádala policejní střelba v lokalitě Azrá v provincii Dará a na předměstí Duma u Damašku. Mrtví jsou hlášeni také z Hiráku, Hamá a několika dalších damašských předměstí, tisíce demonstrantů volajících po svobodě, reformách a jednotě vyšly do ulic také v Latákíji, Banijásu, Homsu a Idlibu. Všechny zdroje hovoří také o zraněných.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney podle agentury Reuters na palubě amerického prezidentského speciálu Air Force One vyzval syrskou vládu, aby "přestala uplatňovat násilí vůči demonstrantům" a aby se vydala cestou slíbených reforem. "Odsuzujeme násilnosti," komentoval Carney vývoj v Sýrii při návratu Baracka Obamy z Kalifornie do Washingtonu.

Syřany neusmířilo to, že prezident Bašár Asad tento týden definitivně zrušil výjimečný stav a podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací.

Dva tábory v Jemenu
V jemenské metropoli Saná se tradičně vytvořily dva tábory: stoupenců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha před jeho palácem a odpůrců, kteří demonstrovali pod heslem "Pátek poslední šance" v jiné části města, vzdálené asi dva kilometry. Protesty byly také v Táizzu na jihu země.

Odpůrci žádají, aby Sálih odstoupil. Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Sálih má podle něj předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dnů podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Prezident dnes prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.

Mnozí z demonstrantů s návrhem nesouhlasí. Někteří nesli transparenty s textem, že vrah patří před soud. Návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý odchod Sáliha, který je u moci 32 let a jeho mandát končí v roce 2013. Policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Na východě Jemenu dnes přišlo při dvou oddělených útocích teroristů z Al-Káidy o život 20 jemenských vojáků.

Demonstrace v Ománu a Bahrahnu
V ománském městě Salála vyšly do ulic 2000 lidí. Ománská opozice žádá politické reformy už dva měsíce, dnešní protest byl dosud největší. Sultán Kábus bin Saíd zemi vládne neomezeně po 40 let. Minulou neděli slíbil, že stát vydá na zlepšení životních podmínek lidí skoro tři miliardy dolarů. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.

Tři významné nevládní organizace na obranu lidských práv také vyzvaly vedení v Bahrajnu, aby skoncovalo s policejními raziemi v nemocnicích, kde jsou zatýkáni lékaři a pacienti podezřelí z účasti na prodemokratických akcích. Bahrajn minulý měsíc potlačil většinově šíitské protesty vyhlášením výjimečného stavu, pozváním jednotek ze sousedních sunnitských zemí a zatýkáním stovek lidí.

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala západní partnery Bahrajnu, aby na něj vyvinuli tlak. Západní vlády prý k situaci v Bahrajnu mlčí kvůli jeho strategické poloze, díky níž hostí americkou 5. flotilu. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) se bahrajnské nemocnice změnily v "obávaná místa" pro zraněné demonstranty i doktory, kteří se je bojí ošetřovat, aby nebyli zatčeni. Podle americké organizace Lékaři pro lidská práva (PHR) je "mizení" doktorů v Bahrajnu součástí systematické akce.

ČSA kvůli nezájmu pozastaví lety do Damašku a Káhiry

České aerolinie (ČSA) od poloviny května pozastaví lety do syrského Damašku a egyptské Káhiry. Důvodem je přetrvávající pokles poptávky cestujících, informovala mluvčí ČSA Hana Hejsková. "V návaznosti na aktuální dění v oblasti došlo v těchto destinacích k rapidnímu poklesu poptávky po přepravě a pokračování těchto spojení aktuálně nedává ekonomický smysl," uvedla. Připomněla, že ČSA své letové řády přizpůsobují aktuální poptávce. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.