Lidovky.cz

CIA sledovala operaci 'bin Ládin' v přímém přenosu

Svět

  10:28
WASHINGTON - Operaci, při níž byl zabit nejhledanější muž planety Usáma bin, sledoval šéf americké Ústřední zpravodajské služby v přímém přenosu. Ve chvíli, kdy se svět dovídal, že je bin Ládin mrtev, se ve virginském sídle CIA už slavilo.

Sídlo v Abbotábádu, kde se podle místních odehrála přestřelka foto: Reuters

Operaci s cílem zabít bin Ládina schválil Obama 29. dubna. Byla to mise vyžadující chirurgickou přesnost, dokonce ještě větší, než jakou mohly poskytnout technologicky vyspělé bezpilotní letouny typu Predator. K jejímu provedení Obama určil malou elitní jednotku SEAL Team Six vojenského námořnictva a dal ji na povel řediteli CIA Leonu Panettovi, jehož analytici vilu na dálku sledovali.

Panetta týmu přímo velel, dodal další z amerických činitelů, a jeho konferenční místnost byla přeměněna ve velitelské středisko. Ve Virginii bylo nedělní odpoledne, když Panetta a jeho tým dostali zprávu o tom, že bin Ládin je mrtev. A v konferenční místnosti propukl jásot a potlesk.

Příběh Usáma bin Ládina:

Terorista byl zasažen do hlavy. Američané ho identifikovali speciální rozpoznávací technikou, která identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje.

Kulka do hlavy
Vrtulníky se snesly z temnoty v nejvýznamnější protiteroristické misi v dějinách Spojených států. Byla to operace tak tajná, že jen vybraná hrstka amerických oficiálních činitelů věděla, že se chystá. Cílem byla opevněná vila v pákistánském městě Abbottábád. Terčem byl Usáma bin Ládin.Během americké invaze do Afghánistánu v roce 2001 Američané v horách Tóra Bóra svedli bitvu s Talibanem a Al Kajdou.

Rozvědčíci objevili vilu v srpnu loňského roku při sledování jednoho kurýra Al-Káidy. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) po kurýrovi pátrala po celé roky od chvíle, kdy zadržení řekli vyslýchajícím, že tento posel má takovou důvěru bin Ládina, že s vůdcem Al-Káidy možná dokonce i žije.

Rozlehlý komplex sídlící v movité čtvrti byl obklopený zdmi vysokými až 5,5 metru zakončenými ostnatým drátem.

Pracovníci špionáže předpokládali, že vila v hodnotě zhruba milionu dolarů byla postavena před pěti lety, aby chránila nějakou významnou teroristickou postavu. Otázkou bylo, koho? CIA se ptala sama sebe znovu a znovu, kdo může žít za těmi zdmi. Pokaždé došla k závěru, že je to téměř s jistotou bin Ládin.

V hrubých rysech nastínil operaci prezident Barack Obama v projevu, který přednesl v noci na dnešek. Podrobnosti poskytly rozhovory s rozvědkou, úřady pro boj s terorismem, vládními činiteli a dalšími vysokými americkými představiteli. Nikdo z nich si nepřál být jmenován.

Podezřele luxusní vila
Do poloviny února byly informace získané z mnoha zdrojů natolik jasné, že se Obama rozhodl "přikročit k agresivní akci", řekl jeden z vysokých vládních činitelů. Během následujících dvou a půl měsíců uspořádal Obama pět schůzek národní bezpečnostní rady, které se soustředily výhradně na to, zda je Usáma bin Ládin v oné vile a pokud ano, jak ho dostat, dodal činitel.

Za běžných okolností sdílejí USA své protiteroristické informace všeobecně s důvěryhodnými spojenci ve Velké Británii, Kanadě, Austrálii a dalších zemích. A USA také za běžných okolností neprovádějí pozemní operace na pákistánském území bez spolupráce s pákistánskou rozvědkou. Ale tahle mise byla příliš důležitá - a velmi utajená.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.