Lidovky.cz

Usáma při zásahu nebyl ozbrojen, přiznal Bílý dům

Svět

  20:43aktualizováno  23:22
NEW YORK - USA upřesnily popis zásahu proti Usámovi bin Ládinovi. Podle nových údajů nebyl terorista ozbrojený; podle původních se účastnil přestřelky. Bin Ládinova žena, která chránila svého manžela vlastním tělem, nebyla při zásahu zabita, ale jen zraněna do nohy.

Barack Obama si podává ruce s admirálem Mikem Mullenem po ohlášení úspěšném dopadení a zabítí Usámy bin Ládina foto: Reuters

Novinářům to řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney. Původně přitom Američané tvrdili, že bin Ládin se aktivně zúčastnil přestřelky s jejich zvláštní jednotkou. V pondělí to například prohlásil hlavní poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s terorismem John Brennan. Řekl také, že bin Ládin anebo jeho okolí použili jednu z bin Ládinových manželek jako živý štít.

Nyní se ukazuje, že poradce si zřejmě spletl dvě různé ženy. Podle nových informací byla teroristova manželka při americkém útoku zraněna a před jeho smrtí byla ve stejné místnosti jako bin Ládin jiná žena.

Čtěte také

Usáma sepsal závěť. Varuje děti před al Kajdou
Pomáhal Pákistán bin Ládinovi? USA to šetří
Ukázat Ládina? Je příliš znetvořený, tvrdí USA

Podle nových informací byla teroristova manželka při americkém útoku pouze zraněna na noze a při útoku zahynula jiná žena. Carney dnes také řekl, že neví, zda Bin Ládinova žena skutečně sloužila jako živý štít. Mluvčí nicméně zdůraznil, že američtí vojáci se maximálně snažili, aby při útoku byli chráněni lidé, kteří nekladli odpor.

'Střelná zbraň k obraně není nutná'
Podle Carneyho žily v komplexu, kde se ukrýval bin Ládin, ještě další dvě rodiny. Jedna obývala první patro hlavní budovy, kde se nacházel terorista a jeho okolí. Další žila ve druhé budově komplexu.

Dům, ve kterém byl zabit Usáma bin Ládin

Útoku se účastnily dva týmy. Jeden začal tím, že vyklidil první patro bin Ládinovy budovy a pak pokračoval do dalších dvou pater, kde žil terorista se svou rodinou. Druhý tým měl na starost budovu číslo dvě.

"Panovaly obavy, že se bin Ládin bude bránit svému zajetí. A skutečně se bránil," uvedl také Carney. Neupřesnil ale, jak se hledaný terorista stavěl americkému komandu. Uvedl pouze, že střelná zbraň k obraně není nutná. Při akci kromě teroristy zahynuli dva kurýři sítě Al-Káida a žena, která se dostala do křížové palby.

Čtěte také:

USA po šéfovi teroristické sítě al Kajda intenzivně pátraly od atentátů, při nichž přišlo 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu o život asi 3000 lidí a za jejichž hlavního strůjce je bin Ládin považován. Nakonec jej nalezli v pákistánském městě Abbottábád.

Pakistánský policista hlída dům, ve kterém byl dopaden a zabit Usáma bin Ládin

Co měl bin Ládin na disku?
Při akci mimo jiné zadrželi výpočetní techniku teroristy. Carney uvedl, že Američany na bin Ládinových pevných discích zajímají především informace o plánovaných útocích jeho sítě, o jejích předních velitelích a síti samotné včetně údajů o tom, kdo ji podporuje v Pákistánu.

Carney také řekl, že Spojené státy se snaží k operaci zveřejnit všechny informace, které zveřejnit mohou. Musejí ale brát ohled na pravidla pro zveřejňování utajovaných skutečností a také na to, aby neohrozily podobné operace v budoucnu tím, že dají najevo, jak se při nich postupuje.

Oficiální verze útoku podle Bílého domu

Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney v úterý novinářům tlumočil oficiální verzi pondělního útoku amerického komanda na dům v pákistánském Abbottábádu, kde byl usmrcen šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Řekl:

"Na pokyn prezidenta zaútočil malý americký tým na zabezpečený objekt na bohatém předměstí Islámábádu s cílem zmocnit se nebo zabít Usámu bin Ládina.

Útok provedli příslušníci armády USA, kteří se na místo dopravili dvěma vrtulníky. Během operace trvající 40 minut tým metodicky čistil objekt místnost po místnosti. Došlo přitom k ozbrojenému boji a útočící síly Usámu bin Ládina zabily.

Kromě rodiny bin Ládina v objektu bydlely dvě další rodiny: jedna v prvním patře bin Ládinovy budovy a další v druhé budově. Jeden tým zahájil operaci v prvním patře bin Ládinova domu a propracoval se až do třetího patra; druhý tým vyčistil oddělenou budovu.

V prvním patře bin Ládinovy budovy byli zabiti dva kurýři Al-Káidy spolu se ženou, která zahynula v přestřelce. Bin Ládin a jeho rodina byli nalezeni ve druhém a třetím patře budovy. Existovaly obavy, že bin Ládin se bude dopadení vzpírat a skutečně odpor kladl.

V místnosti s bin Ládinem se jedna žena - bin Ládinova manželka - vrhla na americké komando, byla střelena do nohy, ale nebyla zabita. Bin Ládin byl poté střelen a zabit. Nebyl ozbrojen.

Po boji byly neozbrojené osoby převedeny na bezpečné místo a jeden vrtulník, který měl při přistání v objektu mechanické problémy, komando zlikvidovalo.

Přiletěl třetí vrtulník, který nahradil zničený stroj, a tým na vrtulnících odletěl na sever Arabského moře k americké lodi USS Carl Vinson.

Na palubě USS Carl Vinson se konal pohřeb bin Ládina v souladu s předpisy a zvyky islámu.

Tělo zemřelého bylo omyto a umístěno do bílé plachty. Bylo vloženo do vaku se závažím; armádní důstojník přečetl připravený náboženský text, který rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když skončil, bylo tělo vloženo na připravenou plochou desku, ta se naklonila a tělo zemřelého zvolna sjelo do moře."

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.