Lidovky.cz

NATO odmítá, že by nepomohlo desítkám uprchlíků na moři

Migrace

  18:46aktualizováno  21:11
TRIPOLIS - Desítky afrických imigrantů včetně žen a dětí zemřely ve Středozemním moři, když strávily 16 dní na porouchané lodi. I přes zoufalé volání o pomoc jim žádné evropské jednotky ani jednotky NATO, které pluly kolem, nepomohly. Severoatlantická aliance to však kategoricky odmítá.

Běženci často riskují život na přeplněných lodích (ilustrační fot).

Loď se 72 pasažéry vyplula z libyjského Tripolisu a směřovala na italský ostrov Lampedusa, záhy však začala mít technické potíže. I přes to, že italská pobřežní stráž údajně vyhlásila poplach, že plavidlo navázalo kontakt s lodí NATO a válečným vrtulníkem, pomoc nepřišla. Z celkového počtu přežilo plavbu hrůzy pouhých 11 lidí.

Zbylých 61 pasažérů umřelo na volném moři hlady a žízní. "Každé ráno jsme nacházeli nové a nové mrtvoly, 24 hodin jsme těla nechávali ležet, a pak jsme je hodili přes palubu," řekl britskému Guardianu přeživší Abu Kurke.

Podle něj byl ke konci zbytek posádky na pokraji sil. "Někdo se modlil, někdo umíral," dodal. Loď nakonec ztroskotala poblíž libyjských břehů.

NATO odmítnutí pomoci popírá

Severoatlantická aliance kategoricky odmítla tvrzení listu The Guardian, podle kterého námořní síly NATO v březnu neposkytly pomoc lodi přepravující uprchlíky z libyjského Tripolisu na italský ostrov Lampedusa.

Mluvčí NATO Carmen Romerová podle agentury AFP uvedla, že v uvedených dnech byla pod velením aliance jediná letadlová loď - italské plavidlo Garibaldi, které "operovalo více než 100 námořní mil (185,2 kilometru) na volném moři", zatímco loď s migranty se podle listu pohybovala blíž pobřeží.

"Proto jsou jakákoli tvrzení, že nějaká letadlová loď NATO zaznamenala a pak ignorovala plavidlo v nouzi, chybná," řekla Romerová. Připomněla zároveň, že lodě NATO jsou seznámeny s tím, že mají pomoci jiným plavidlům ve stavu nouze. Při jiných incidentech 26. a 27. března na moři u Tripolisu alianční plavidla údajně zachránila více než 500 lidí.

Námořní právo přitom všem lodím včetně vojenských přikazuje, že musejí pomoct všem plavidlům vysílajícím nouzový signál. Ochránci práv uprchlíků požadují důkladné vyšetření případu a Mezinárodní úřad OSN pro uprchlíky chce, aby civilní a vojenská plavidla těsněji spolupracovala v zájmu záchrany lidských životů.

Čtěte také

"Středozemní moře se nesmí stát divokým západem," komentovala incident jejich mluvčí Laura Boldrini. Kdo nepomůže lodi v nouzi, musí být podle ní potrestán.

Stejně mluví i eritrejský duchovní a vedoucí organizace za práva uprchlíků v Římě Moses Zerai, který s lodí komunikoval jako jeden z posledních než zkolaboval satelitní telefon.

Malý ostrov ve Středozemním moři nezvládá nápor uprchlíků.

"Kvůli selhání odpovědnosti zemřelo více než 60 lidí včetně dětí," řekl. I Zerai doufá ve vyšetření zločinu a potrestání viníka, i když "oběťmi byli afričtí uprchlíci a ne turisti na výletním křižníku".

Ve Středozemním moři našlo v důsledku zvyšující se migrace z Afriky smrt již 800 imigrantů, v neděli najela například na mělčinu u ostrova Lampedusa loď, z níž Itálie zachránila 500 ztroskotanců. Celkem se po moři do Evropy kvůli politickým a vojenským konfliktům letos vydalo 30 tisíc Afričanů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.