Lidovky.cz

S odškodněním obětí Fukušimi pomůže vláda

Svět

  14:04
TOKIO - Japonská vláda v pátek schválila plán energetické společnosti TEPCO na odškodnění obětí jaderné krize, která po zemětřesení a tsunami z 11. března vznikla kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima.

Japonsko tři týdny po zemětřesení: pár se prochází městem Kesennuma, které zničilo zemětřesení a vlna tsunami. foto: ČTK/AP

Vláda firmě s odškodňováním pomůže, a vydá za tím účelem zvláštní emisi dluhopisů.

Vláda plán odškodnění schválila po týdnech dohadování. Investoři se přitom obávali případného kolapsu energetické firmy a následného otřesu na finančních trzích.

Čtěte také:

Vláda vydá dluhopisy, s jejichž pomocí chce financovat příslušný odškodňovací fond. Ten má největší elektrárenské společnosti v Asii pomoci zvládnout očekávaný nápor žádostí o odškodnění. Celkem by mohlo jít o řádově miliardy dolarů.

Kdo má nárok na odškodné

Celkový objem požadovaných kompenzací by se mohl podle odhadů pohybovat mezi 20 a 130 miliony dolarů (až více než 2,2 bilionu korun). Záleží to také na tom, jak dlouho ještě krize potrvá, což bude nejméně do konce tohoto roku, nejspíš však déle.

Z bezpečnostní zóny v okruhu 20 kilometrů kolem fukušimské elektrárny bylo evakuováno více než 70 000 obyvatel. Dalších zhruba 196 000 lidí, kteří žijí v okruhu dalších deseti kilometrů od evakuační zóny, dostalo doporučení, aby se nezdržovali venku. Ti všichni by mohli žádat o odškodnění.

Japonská vláda rovněž zvažuje nákup preferenčních akcií TEPCO, pokud společnosti dojde kapitál.

Vláda nesdělila, kolik prostředků hodlá do fondu vložit, ale někteří zákonodárci tento týden naznačili, že dluhopisová emise by mohla být v objemu kolem pěti bilionů jenů (zhruba bilion korun).

A co za to?
Výměnou za státní pomoc bude vláda "po určitou dobu" dohlížet na řízení TEPCO a jiných energetických společností, které budou také vyzvány, aby do fondu odváděly nespecifikované roční příspěvky.

Mluvčí vlády Jukio Edano kromě toho naznačil, že svůj díl nákladů by měly nést i banky. Podle něj by totiž měly činit rozdíly mezi úvěry poskytnutými před 11. březnem a po něm. Trhy to podle Reuters interpretovaly tak, že by banky mohly být požádány například o odpuštění některých dluhů.

Nepřehlédněte:

Nesouhlas veřejnosti
Vláda čelí kvůli odškodňovacímu plánu kritice, protože ho zaplatí daňoví poplatníci. Kritici poukazují i na to, že společnost TEPCO má i z dřívější minulosti na svědomí několik bezpečnostních selhání a prý má rovněž nestandardně vřelé vztahy s regulačním úřadem. Údajně by tak bylo lepší ji nechat padnout.

Společnost TEPCO oznámila, že chce do konce měsíce vyplatit první odškodné farmářům a zemědělcům postiženým katastrofou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.