Lidovky.cz

Sopka zatím leteckou dopravu v ČR neomezí

Svět

  8:36
PRAHA - Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn, která se probudila v sobotu, se v nejbližších dvou dnech nad střední Evropu nedostane a prozatím neomezí leteckou dopravu. ČTK to oznámil Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ). Nevyloučil však omezení, či dokonce přerušení letecké dopravy během dalších dnů.

Islandská ledovcová sopka Grímsvötn se probudila.

Meteorologové podle Dvořáka dosud nezaznamenali obavy veřejnosti z toho, že by mohla být kvůli sopečnému prachu ovlivněna letecká doprava, tedy například odlety na dovolené.

"Zatím volají pouze novináři, zvýšený zájem veřejnosti o předpovědi jsme nezaznamenali," řekl Dvořák. Island v neděli kvůli oblaku prachu ze sopky Grímsvötn uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude vulkán pokračovat v činnosti v současné intenzitě, dostane se sopečný mrak do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad Francii a Španělsko. To už by mohlo ohrozit letecký provoz nad Evropou, oznámili Islanďané.

Podle Dvořáka je zatím proudění vzduchu nad Evropou natolik komplikované, že nelze říct, zda sopka ovlivní i středoevropský prostor. Nevylučuje přitom možnost, že z jihu Evropy se časem znečištění stočí do středu kontinentu.

Podle výpočtů modelových simulací britské meteorologické služby (Volcanic Ash Advisory Center, VAAC) by se hlavní směr znečištění atmosféry měl rozprostírat na sever a severovýchod od Islandu a v menší části také v okolí ostrova včetně jihu, do vzdálenosti asi 500 kilometrů.

"Vulkanický prach se však v dalších hodinách rozšíří také více na jih a může omezit leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. Zejména dvoumotorová dopravní letadla mohou být velmi omezena, protože letouny s méně než třemi motory musejí nad moři létat tak, aby měla letiště pro případné přistání v dosahu tří hodin letu. Kromě toho, že trasa letu mezi Evropou a Amerikou je kolem Islandu nejkratší, je tříhodinová dosažitelnost letiště jedním z podstatných důvodů takového trasování letu," upozornil Dvořák. Podle něho trasa kolem Islandu nemusí být v následujících dnech možná kvůli zvyšující se koncentraci vulkanického prachu.

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují a v případě, že VAAC vypočte rozšíření vulkanického prachu i nad ČR, vydá česká letecká meteorologická služba výstrahu. "Bude pak na rozhodnutí ministerstva dopravy, zda omezí nebo zastaví leteckou dopravu nad ČR," konstatoval.

Ledovcový vulkán Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudil k životu v sobotu a začal do vzduchu chrlit popel. Erupce sopky Grímsvötn se objevují pravidelné zhruba každých deset let a trvají krátce.

Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán. Islandští meteorologové nicméně upozornili na možný postup sopečného mraku na základě pětidenní předpovědi. Loni na jaře ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, když řada evropských zemí musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.