Lidovky.cz

Po stopách bakterie: zkoumaly se i ledničky

Svět

  12:08
BERLÍN/PRAHA - Okurky ze Španělska byly označeny za zdroj nákazy, která v Německu zabila již několik lidí. Podezření ale padá i na jiné druhy zeleniny.

EHEC bakterie, která způsobuje krvácivé průjmy foto: Reuters

Německo již několik dní sužuje nebezpečná střevní infekce. Nakazilo se jí více než 700 lidí, několik z nich dokonce zemřelo. Experti proto intenzivně pátrali po jejím původu. Včera přišli s tím, že zdrojem jsou salátové okurky ze Španělska.

Bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) byla zjištěna ve čtyřech exemplářích této zeleniny, třech za Španělska a jednoho neznámého původu. Tyto výsledky však podle všeho vyplynuly zatím pouze z analýz v Hamburku, potvrdit je mají ještě další šetření. "Nelze vyloučit, že by zdroji nákazy mohly být i další potraviny," podotkla Cornelia Prüferová-Storcksová, která má v Hamburku na starosti oblast zdravotnictví. Již před pár dny se objevila varování i před konzumací rajčat a salátů. Strach z infekce, která se projevuje i krvavými průjmy, stačil v Německu způsobit pokles spotřeby zeleniny.

Zkoumaly se kantýny i ledničky
Na pátrání po zdroji infekce se podílel berlínský Institut Roberta Kocha i další krajská hygienická zařízení. Hledání podle listu Süddeutsche Zeitung znesnadňoval vysoký počet případů, které se vyskytly v 15 z celkem 16 německých spolkových zemí mimo Porýní-Falce. Experti vycházeli z toho, že se většina pacientů musela nakazit právě konzumací potravin. Vedla je k tomu skutečnost, že se nemoc současně rozšířila na více místech. Přenos z člověka na člověka, přes kontakt se zvířetem či přes kontaminovanou vodu platil v tomto ohledu za nepravděpodobný.

Infografika

Odborníci se zaměřili na potraviny, které mohly přijít do styku s výkaly zvířat, protože vlastními nositeli bakterie jsou zpravidla přežvýkavci – tedy například dobytek, ovce či kozy. Pozoruhodné bylo, že většinu případů netvořily jako při podobných infekcích děti, nýbrž ženy. Vzniklo tedy podezření, že nositelem infekce jsou potraviny, které se zpracovávají v kuchyni. Ženy se navíc obvykle stravují zdravěji než muži, a možná i právě proto mohly častěji onemocnět. Nemocných se experti ptali na to, kde jedli, případně, kde nakupovali potraviny. Prozkoumávali proto vše – od kantýn po ledničky nakažených.


Berlínský institut pak ve středu přišel se svými závěry: nemocní, přinejmenším v Hamburku, jedli častěji salátové okurky, rajčata a listový salát než zdraví lidé sloužící jako modely pro srovnání. Další důležitou stopou bylo, že ve Frankfurtu nad Mohanem 19 pacientů jedlo ve dvou firemních kantýnách. Na základě toho se experti snažili dobrat výrobce potravin. Nyní se musí především zjistit, zda se pomocí podezřelých okurek dají vysvětlit všechna onemocnění.

Okurky dvou výrobců ale již byly stažené z trhu (jejich jména ale noviny neuvedly). Nákaza životu nebezpečnou baterií propukla v půlce května v severním Německu. Rozšířila se již i do Dánska a Švédska. V celé Evropské unii by mohl prý být brzy vyhlášen první stupeň pohotovosti, při němž členské státy zavedou opatření k ochraně obyvatel. Podle některých názorů je jen otázkou času, kdy se infekce rozšíří i do dalších zemí unie.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.