Lidovky.cz

Až 28 mrtvých při demonstracích v Sýrii

Svět

  19:33
DAMAŠEK - V Sýrii při dnešních protivládních demonstracích přišlo podle agentury Reuters o život 28 lidí. Lidé umírali v Damašku, v jihosyrské provincii Dará a na dalších místech.

Nepokoje v Sýrii foto: Reuters

 Deset z nich zemřelo v severosyrské provincii Idlib. Reuters a BBC to uvedly s odvoláním na protivládní kruhy. Syřané protestovali po celé zemi. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) požádal Damašek, aby umožnil kontakt s raněnými a zatčenými.

Armáda zahájila očekávanou velkou operaci na severozápadě země. Jejím cílem je podle státní televize obnovit bezpečnost a pořádek ve městě Džisr aš-Šughúr, kde údajné "ozbrojené gangy" v pondělí zabily 120 příslušníků bezpečnostních sil. Většina z 50.000 obyvatel města před ohlášenou armádní ofenzivou uprchla, nejméně 2700 Syřanů přes hranici do Turecka. Z města byla slyšet palba těžkých zbraní.

Americký ministr obrany Robert Gates masakry civilistů v Sýrii odsoudil a zpochybnil legitimitu prezidenta Bašára Asada.

Do demonstrantů se odpoledne střílelo v Damašku, v městečku Busr al-Harír v jižní provincii Dará, v přímořské Latákíji a v severozápadním provincii Idlib.

Nejvíc mrtvých a raněných je hlášeno ze západosyrského obchodního města Maarat Numán. Podle BBC jsou tam desítky mrtvých nebo raněných. Státní televize hlásí, že ozbrojenci napadali tamní policejní stanici. Město leží v provincii Idlib a podle AP ho armáda ostřelovala z tanků.

V Busr al-Haríru do manifestujících střílelo osazenstvo z jedoucího vojenského auta. Syrská televize ale oznámila, že ozbrojení muži začali střílet na policisty a že zabili jednoho civilistu a jednoho policistu.

Velká demonstrace se konala v damašské čtvrti Kábún. Policie proti davu použila ostrou munici a hlášeni jsou dva mrtví. Podle AP stříleli vojáci do lidí ze střech. Demonstrovalo se také v Homsu, Hamá i Kámišlí.

Syrské protesty si od poloviny března vyžádaly na 1100 obětí a 10.000 zatčených. Šéf MVČK Jakob Kellenberger dnes prohlásil, že jeho organizaci se zatím od syrských úřadů nepodařilo získat povolení setkat se se Syřany, kteří jsou ranění nebo zatčení. "Jsem připraven jet tam vyjednávat osobně.

Humanitární pomoc musí být potřebným poskytnuta bez odkladů," řekl.

Počty obětí a zatčených označila ve čtvrtek za pravděpodobné i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová a vyzvala Sýrii, aby zastavila "útok na svůj vlastní lid".

Největší obavy vzbuzuje operace v Džisr aš-Šughúru. Vláda tam poslala početné jednotky a operaci vydává ve státních sdělovacích prostředcích za akci na ochranu tamního obyvatelstva. To prý samo požádalo o ochranu před terorizujícími ozbrojenci. Podle Damašku začátkem týdne v tomto městě zabili 120 vojáků a policistů. Úřady odtud vykázaly novináře, takže zprávy o tamní situaci nelze ověřit.

Opoziční aktivisté i uprchlíci vládní verzi události popírají a hovoří o vzpouře v armádních řadách - oběťmi se prý stali příslušníci ozbrojených sil, kteří odmítli střílet do civilistů. Vládní jednotky zasahují v Džisr aš-Šughúru od víkendu.

Francie jako někdejší koloniální mocnost dnes vybídla Francouze žijící v Sýrii, aby ze země odjeli.

Rada bezpečnosti OSN už debatuje o francouzsko-britsko-portugalském návrhu nové rezoluce o Sýrii. Návrh ale ve čtvrtek narazil na rozhodný odpor Ruska, Číny a dalších členů rady. Rusko oznámilo, že rezoluci nepodpoří, podle západních diplomatických zdrojů by se mohlo hlasování předpokládané v nejbližších dnech poněkud zdržet. Nelze prý ale vyloučit, že Rusko a Čína využijí svého práva veta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.