Lidovky.cz

Sudetoněmecké dny? Liwanzen a málo lidí

Svět

  12:59
AUGSBURG (od zvláštního zpravodaje LN v Německu) - Sudetoněmecké dny byly především místem setkání sudetských Němců, rozesetých po Bavorsku i zbytku Německa. Politika tady byla až na druhém místě.

Sudetoněmecké dny jsou především příležitostí k setkání pamětníků foto: Luboš Palata, Lidové noviny

Sudetoněmeckých dnů se poprvé v historii oficiálně svým vládním projektem zúčastnila i Česká republika. Trochu v utajení, ale přesto velice výrazným způsobem, a to v podobě výstavy "Zapomenutí hrdinové". Ta vznikla v muzeu v Ústí nad Labem jako součást stejnojmenného projektu české vlády.

Na Sudetoněmeckých dnech v Augsburgu tak byly ve velké části výstavní haly č. 5 panely, na nichž byla tady pořád ještě nezvyklá čeština, navíc na prvním místě před němčinou. V programu Sudetoněmeckých dnů byli jako autoři výstavy podepsáni sudetští sociální demokraté ze Seligerovy obce, kteří se na její přípravě částečně podíleli, ale u vstupu čekali na návštěvníky čeští historici z ústeckého muzea.

Výstava „Zapomenutí hrdinové“ muze v Ústí nad Labem na Sudetoněmeckých dnech

"Trochu nás to zaskočilo, ale vlastně je to jedno. Každý, kdo sem přijde, tak tu vidí, že jsme výstavu připravili my. Byť nám samozřejmě sudetští sociální demokraté, o nichž také tato výstava je, s její přípravou pomáhali," říká historik Tomáš Okurka.

Výstavu, která je o těch sudetských Němcích, již se na rozdíl od většiny ostatních dokázali postavit nacismu, mnozí návštěvníci ocenili. Otevřeně hovoří i o odsunu a vyhnání, které postihlo i ty Němce, kteří bojovali proti nacismu - sociální demokraty, komunisty a další.

"Zajímavé, ale není to celá pravda. Je tam málo o poválečném vraždění a vyhánění," říká postarší muž, který, jak uvádí, je z Děčína. "Ale zaplať pánbůh za to," dodává.

"Většina z těch, co výstavu navštívili, byla potěšena. Mnozí říkali, že to jsou pro ně nové věci," říká Okurka. "To, že jsem přímo tady na Sudetoněmeckých dnech, je určitě nová zkušenost," dodává.

Posselt: Učme děti česky
Až na českou expozici vypadal zbytek výstavních hal jako v minulých letech. Sudetské "karlovarské oplatky", becherovka, jablonecká bižuterie, knihy o Sudetech i o Česku, staré mapy a pohlednice, "liwanzen", pivo (ovšem německé). A také dechovka a kroje. "Jezdíme se sem hlavně setkat s přáteli. Bohužel je jich rok od roku méně," říká starší pár z Mnichova.

Sudetoněmecké dny 2011 - lívance přišly k chuti. V Německu se jim říká Liwanzen.

Je to vidět i v hlavní hale, kde musí být v sobotu při předávání sudetské Karlovy ceny slovenskému exprezidentovi Rudolfu Schusterovi zmenšeno hlediště na třetinu, aby se zaplnilo. Doby, kdy byly srazy místem, kam jezdily desetitisícové davy sudetských Němců, jsou pryč. Stejně tak ale časy, kdy projevy některých řečníků v přítomných Češích vyvolávaly hodně nepříjemné pocity.

Bernd Posselt předává ocenění Rudolfu Schusterovi

Letos v Augsburgu převažoval vstřícný, klidný tón. Bavorská ministryně sociálních věcí Christine Haderhauerová ocenila například chystané Muzeum českých Němců v Ústí nad Labem, mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vyzval k rozšíření výuky češtiny a mluvil o Češích a sudetských Němcích jako o "jednom národě hovořícím dvěma jazyky".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.