Lidovky.cz

Saúdské ženy chtějí řídit, proto jsou zatýkány

Svět

  7:00
RIJÁD/PRAHA - Saúdská Arábie zůstává stranou masových protivládních protestů, které už zachvátily hned několik arabských zemí. Volání po větších svobodách ale už dorazilo i sem – stále větší množství žen začalo demonstrativně porušovat nepsaný, ale dlouhá léta platný a tvrdě vynucovaný zákaz řízení.

Řízení automobilu mají ženy v Saúdské Arábii zakázáno foto: Shutterstock

A vládnoucí režim tohoto nábožensky přísně konzervativního království na sebe nenechal s reakcí dlouho čekat – několik účastnic kampaně už bylo pozatýkáno. Do akce se většinou zapojují ženy, které získaly řidičské oprávnění v zahraničí. A zdůrazňují, že jim nejde o rozdmýchání nějakých rozsáhlých protestů.

Čtěte také:

Jejich kampaň má prý především praktický rozměr: "Jde o to, abychom si mohly dojet cokoliv vyřídit a nemusely se spoléhat na řidiče," citovala britská BBC jednu z účastnic akce, která vrcholila právě včera. "Nejde o to, že bychom tak milovaly řízení či provoz na ulici."

"Odvážné" video

Manál Šarífová se nechala natočit, jak řídí, a video zveřejnila na internetu.
Byla hned dvakrát zadržena, musela slíbit, že už nebude řídit, a údajně prosit o prominutí samotného krále.

Pokud se nyní chtějí ženy v Saúdské Arábii někam dostat, musí řídit buď jejich manžel, nějaký jiný mužský rodinný příslušník, anebo musí využít služeb rodinného řidiče. Jenže poslední jmenované řešení není zrovna nejlevnější a ne každá rodina si jej může dovolit. A spoléhání na manžela či jiného příbuzného zase znamená, že je prakticky vyblokovaný – a žena zase závislá na jeho času a náladě.


Vznikla proto série iniciativ soustředěných kolem stránky na internetové síti Facebook s názvem "Women2Drive". Jednou z nejaktivnějších řidiček aktivistek se stala Manál Šarífová, rozvedená expertka v oboru informačních technologií, která vystudovala v USA a stará se o čtyřletého syna. I v jejím případě je touha řídit motivována praktickým účelem – rodinného řidiče si nemůže dovolit. Nechala se dokonce i za volantem natočit a video zveřejnila na internetu.

Saúdka byla dvakrát zadržena
Reakce se dostavila brzy. Byla zatčena, a když podepsala slib, že už řídit nebude, tak ji propustili. Jenže vzápětí ji zadrželi znovu a obvinili z podněcování nepokojů a poškozování pověsti království spoluprací se zahraničními médii. Na svobodu se dostala po asi deseti dnech, a to díky snaze svého otce, který přes klanové vůdce dostal kajícnou prosbu o prominutí až ke králi, který ji nechal propustit. Minulý týden ale agentura Reuters informovala o zadržení dalších šesti žen, které se prý v hlavním městě Rijádu navzájem učily řídit.

Navzdory uplatňovanému zákazu, který vychází z náboženského ediktu (fatvy), je možné občas řidičku v Saúdské Arábii vidět. Většinou se tak ale děje v odlehlých pouštních oblastech či na okraji měst. "Už toho je dost. Mám právo řídit," nechala se slyšet další z odvážných žen, Nadžla Haríríová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.