Lidovky.cz

Milionový byznys v Číně: chov hadů

Svět

  11:46
PEKING - Ospalá vesnice C'-s'-čchiao mezi rozlehlými poli východočínské provincie Če-ťiang skrývá smrtící tajemství. Sto šedesát obyvatel obce každoročně doma odchová přes tři miliony jedovatých hadů.

Plazi jsou chováni na jídlo a k využití v tradiční medicíně. foto: Reuters

Vkročit do některé z místních domácností znamená ocitnout se tváří v tvář tisícovkám těch nejobávanějších tvorů světa. Kobry, zmije a krajty lze v "hadí vesnici" C'-s'-čchiao potkat na každém kroku.

Plazi jsou zde chováni na jídlo a k využití v tradiční medicíně, což představuje příjmy v řádech milionů dolarů pro vesnici, jež by se normálně spoléhala jen na zemědělství.

"Jsme v Číně hadí vesnice číslo jedna, takže nemůžeme spoléhat jen na jeden druh hadů," vysvětluje šedesátiletý rolník Jang Chung-čchang, který chov hadů v obci zavedl. "Zkoumáme spoustu druhů hadů a metody jejich chovu," dodal.

Riskantní povolání
V roce 1985 začal Jang prodávat obchodníkům se zvířaty hady, které ulovil v oblasti. Brzy ale dostal strach, že divoce žijící hadi takto z přírody vymizí, a tak se pokusil hady chovat doma. Za tři roky se mu podařilo vydělat jmění - a mnoho sousedů se rozhodlo jeho úspěch napodobit.

Jang nyní založil vlastní firmu, aby jeho obchody byly oficiální a také aby mohl dělat výzkumy ke zlepšení svých produktů sahajících od sušených hadů přes hadí prášek až po hadí víno a hadí polévku, které se pijí k posílení imunity. "Naše originální chovná metoda byla schválena a uznána provinčními úřady," uvedl Jang.

Had v prášku
Díky rostoucí poptávce po hadích produktech mají nyní vesničané v C'-s'-čchiau roční příjem ve výši desetitisíců dolarů.

Šestačtyřicetiletý Jang Siou-pang chová doma hady již více než 20 let a jeho roční příjem neustále roste. "Poptávka po tradiční čínské medicíně je teď hodně velká. Když hada usušíme, většinu těla, včetně jater a žlučníku, pošleme do továren na výrobu léků," vysvětlil. Podle Janga jdou ale výrobky z jeho vesnice již i na export do Spojených států, Německa, Japonska či Jižní Koreje.

Milionový byznys vesnice C'-s'-čchiao je pochopitelně terčem závisti jiných venkovských komunit. Ale konkurovat je těžké, a navíc jde o riskantní povolání. Chovatelé hadů přiznávají, že byli již několikrát uštknuti, dokonce i smrtelně jedovatými hady, a zachránila je jen rychlá injekce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.