Lidovky.cz

Ahmadínežád v Íránu prohrává, jeho spojence zatkli

Svět

  16:16
TEHERÁN - Mahmúd Ahmadínežád je ve světě znám svými silnými a provokativními výroky - ať už jde o obranu íránského jaderného programu, či výpady proti Izraeli. V domácí politice se ale ocitá stále více v koutě. Spekuluje se, že zbylé dva roky ve funkci dokončí jako notně oslabený prezident, tedy pokud je vůbec dokončí...

Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád foto: Reuters

Ahmadínežád se dostává pod stále větší tlak konzervativního křídla režimu, které se proti prezidentovi postavilo hned z několika důvodů. Tím hlavním je mocenský boj - konzervativcům se nelíbí, jak se Ahmadínežád snaží rozšířit svůj vliv na politický i ekonomických chod Íránu (nejvyšším představitelem zde není prezident, ale duchovní a politický vůdce - momentálně ajatolláh Alí Chameneí). Mnozí mají námitky i proti jeho odlišnému postoji k islámu a roli země ve světovém dění. Írán má totiž od islámské revoluce z roku 1979 výrazně teokratický charakter.

Prohra za prohrou

Mahmúd Ahmadínežád Prezident Mahmúd Ahmadínežád ministerstva, neprošel mu kandidát na ministra sportu a jeho spojence zatkli. Mocenský boj se vyostřuje před blížícími se volbami - parlamentními a prezidentskýminarazil s návrhem slučovat

Zatím poslední spor se rozhořel kolem jednoho z Ahmadínežádových spojenců Mohammada Šarífa Malekzádeha. Ten byl už v úterý po nátlaku poslanců donucen opustit funkci náměstka ministra zahraničí, do níž byl přitom jmenován teprve před několika dny. A včera byl podle polooficiální íránské agentury Fars dokonce zatčen, podle předběžných zpráv kvůli podezření z korupce.

Malekzádeh kromě svého několikadenního angažmá na ministerstvu zahraničí působil i v radě pro zahraniční záležitosti Íránu, která spadala pod dalšího sporného muže - šéfa prezidentské kanceláře Esfandjára Rahíma Mašajeho. A právě ten je největším trnem v oku konzervativců a jimi ovládaného parlamentu. Jenže Ahmadínežád se ho nehodlá vzdát. A jak připomněla agentura Reuters, kromě politického ho s ním pojí i příbuzenské pouto. Mašajeho dcera je provdána za Ahmadínežádova syna.

Marné naléhání
Zatčení nyní již bývalého náměstka ministra zahraničí je přitom pro íránského prezidenta jen další z prohraných bitev. Právě ve středu mu parlament neschválil kandidáta na post ministra sportu a naopak zahájil proceduru, která by mohla vést k odvolání šéfa diplomacie (Malekzádehův odchod tento proces ale asi zastaví). "V oblasti sportu máme množství problémů, takže vyzývám každého, koho Ahmadínežád štve, aby tyto dvě věci oddělil," snažil se prezident přesvědčit poslance. Bylo to ale marné - pro navrženého kandidáta bylo jen 87 z 247 přítomných zákonodárců.

A pak tu jsou Ahmadínežádovy neúspěšné pokusy o reformování vlády. Neprošel mu návrh na sloučení ministerstev ropného průmyslu a energetiky s cílem vytvořit jakési "superministerstvo". Stejně tak mu poslanci smetli ze stolu nápad spojit resort informačních a komunikačních technologií s ministerstvem dopravy.
Rozhodující pro prezidentovu budoucnost bude další postoj nejvyššího vůdce ajatolláha Chameneího. I ten Ahmadínežáda pokořil, když v dubnu zabránil odvolání ministra zpravodajských služeb, jak to žádal prezident. Ahmadínežádův konec si ale na druhou stranu údajně nepřeje - v době ekonomických potíží a šířících se revolucí v arabském světě by to mohlo i v Íránu vyvolat další nestabilitu.

Dá se nicméně očekávat, že mocenské boje budou dál pokračovat - jednotlivé kliky režimu si totiž upevňují pozice před nadcházejícími volbami, parlamentními (v roce 2012) a prezidentskými (2013).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.