Lidovky.cz

Schwarzenberg je v Libyi, chce jednat s opozicí

Svět

  8:00
BENGHÁZÍ/PRAHA - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg letí dnes ráno na nečekanou jednodenní návštěvu Benghází, bašty libyjských povstalců, kde se má setkat s představiteli opoziční Národní přechodné rady. Cesta byla až do poslední chvíle z bezpečnostních důvodů utajována.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

Kromě vlastních jednání ale šéf české diplomacie "nejede s prázdnou". Do Benghází přiváží podle informací LN vybavení pro polní nemocnici,společný dar české vlády a společnosti Člověk v tísni. Libyjcům chce také nabídnout léčení zraněných ve specializovaných lékařských zařízeních v České republice. Spolu se Schwarzenbergem se cesty účastní i šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny David Vodrážka a náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

VÍCE O SITUACI V LIBYI

Během posledních týdnů uznalo libyjskou opozici několik zemí Evropské unie, mezi nimi například Francie či Itálie. Česká republika dosud vyčkávala. V dubnu Karel Schwarzenberg prohlásil, že Praha tak zatím neučiní, protože povstalci neovládají celé území severoafrické země. "Já jsem konzervativní člověk i v těchto věcech. Kdokoli neovládá celou zemi, tak ho nemůžeme uznat jako novou legitimní vládu," uvedl tehdy ministr zahraničí. Cestou do Benghází ale Česká republika libyjské opozici defacto svou podporu ukazuje i bez nějakých oficiálních aktů uznání.

Co konkrétně Češi do Libye vezou? Lékařské přístroje - ultrazvuky, defibrilátory, přenosné monitory, ruční resuscitátory, ventilátory a další - pro polní nemocnici v Dafniyi, kterou provozuje humanitární organizace International Medical Corps. Nemocnice se nachází 35 kilometrů západně od neustále ostřelované Misuráty a denně musí přijímat oběti válečného konfliktu.

LIbyjští rebelové na kontrolním stanovišti v Misurátě

"Zdravotnická pomoc je ve válečných oblastech samozřejmě jednou z priorit, víme, jak potřebné je poskytnout raněným okamžitou pomoc a jak velké logistické i kapacitní problémy u dlouhotrvajících konfliktů nastávají. Válka v Libyi je na první pohled možná nepřehledná, ale to nic nemění na tom, že v ní trpí tisíce lidí, kteří potřebují naši pomoc," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, který se rovněž cesty účastní. Na pomoc vyčlenila česká vláda dva miliony korun, dalších 550 tisíc uvolnil Člověk v tísni a drobné dary poskytla i česká veřejnost. Zpátečním letem speciálu by navíc měli být přepraveni do České republiky vybraní pacineti z libyjských nemocnic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.