Lidovky.cz

Chceme zestátnit banky, shodli se němečtí 'soudruzi'

Svět

  13:04
Německá postkomunistická Die Linke v těchto dnech představila nový program. Pozorovatelé se v této souvislosti dohadovali, zda se straně s kořeny na východě i západě země podaří překonat vnitřní rozpolcenost. Nepodařilo se. Die Linke je nadále z personálního hlediska rozdělenou partají.
Demonstranté převlečení za světové politiky při zasedání G8 (ilustrační foto).

Demonstranté převlečení za světové politiky při zasedání G8 (ilustrační foto).

Komentátoři několik dní opět upozorňují, že radikální jsou zejména straníci ze západní části země, "soudruzi" z bývalé NDR jsou mnohem více pragmatičtí. Detlef Esslinger v listu Süddeutsche Zeitung zdůrazňuje, že stranická křídla se sice shodla na stejném programu – jeho cílem je přechod k demokratickému socialismu, zestátnění bank, nebo zrušení NATO – problém je však právě v lidech. V Die Linke jsou totiž na jedné lodi straníci se sociálně demokratickým smýšlením a komunisté, nemluvě o tom, že jsou zde lidé vyznávají parlamentní demokracii a zároveň i ti, kteří tímto systémem vlády opovrhují.

Strana by nový program měla přijmout v říjnu – čtyři roky poté, kdy se sloučila západoněmecká WASG s východní postkomunistickou levicí. Členové Die Linke si představují, že se jim v říjnu úspěšně podaří dokončit "porodní" fázi. Důležitou otázkou přesto zůstává: má vůbec Die Linke v Německu dlouhodobou budoucnost? VÍCE SE DOČTETE ZDE

V Süddeutsche Zeitung se objevil ještě jeden komentář, který stojí za pozornost. Jedna z jeho tezí zní: Evropané a Američané se v dnešní ekonomicky rozkolísané době nemohou vzájemně pochopit. Nikolaus Piper píše o absurdní situaci, kdy velká část americké veřejnosti je přesvědčená o tom, že Evropa se nachází v ekonomické úpadku. Mnozí Evropané zase věří, že USA stojí krátce před ekonomickým kolapsem. Podle Pipera se ukazuje, jak krize spojená s obrovským zadlužením staré hospodářské mocnosti znejistila.

Autor se zdůrazňuje, že dluhové problémy v obou zemích jsou odlišného rázu. V Evropě jsou problém s eurem akutní a je potřeba je řešit ihned. Když se to podaří, tak podle Pipera na tom Evropa nebude tak špatně. USA prý mají ještě čas. Přesto Piper i přes současné politické hrátky připouští, že pokud by se nic nestalo, tak za 15 až 20 let hrozí USA bankrot. Takový ekonomický kolaps je podle něj nicméně stále odvratitelný, a to jak v Evropě tak ve Spojených státech. Je k tomu ale potřeba politická vůle, v čemž ale spočívá pomyslný háček. PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.