Lidovky.cz

USA začínají vyšetřovat odposlechy z 11. září

Svět

  7:16
LONDÝN - Britská policie zatkla v souvislosti se skandálem kolem odposlechů bulvárního nedělníku News of the World (NoW) dalšího člověka, bývalého zástupce šéfredaktora nedělníku Neila Wallise.

Rupert Murdoch foto: Reuters

Mediální magnát Rupert Murdoch, kterému nedělník patřil, po počátečním zdráhání souhlasil, že půjde o celé aféře vypovídat před parlamentní výbor. Jeho syn James stejně jako jeho podřízená Rebekah Brooksová do parlamentu přijdou také.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím oznámil, že prověří podezření, že lidé z Murdochovy mediální společnosti News Corporation odposlouchávali telefonní rozhovory obětí z 11. září 2001, kdy se USA staly obětí krvavého teroristického útoku. Podnět k šetření dal ve středu poslanec státu New York Peter King. "Zkoumáme obvinění předložená v dopisu Petera Kinga," sdělil podle agentury Reuters zdroj z FBI, který si nepřál být jmenován.

Kritika britského premiéra
Předseda výboru pro kulturu, média a sport britského parlamentu konzervativec John Whittingdale rovněž oznámil, že Brooksová přijala pozvání předstoupit v úterý před výbor a o celé aféře vypovídat. Rupert Murdoch a také jeho syn James původně pozvání na úterý odmítli, ale názor změnili poté, co jejich postoj ostře zkritizoval britský premiér David Cameron.

Whittingdale poslal Rupertu i Jamesi Murdochovi obsílku navzdory jejich původnímu odporu. Oba jsou americkými občany, a tak vznikla pochybnost, zda vůbec jsou nuceni předvolání uposlechnout. Whittingdale přiznal, že se bude muset poradit s právníky.

Uplácení policie
James Murdoch řídí otcovy operace v Asii a v Evropě, zatímco Brooksová byla šéfredaktorkou nejprve NoW, pak dalšího Murdochova bulváru The Sun a nyní je šéfkou společnosti News International, která řídí všechny Murdochovy tituly v Británii. Scotland Yard uvedl, že v úterý ráno byl v Londýně zatčen šedesátiletý muž.

Podle britských médií jde o Neila Wallise, který byl zástupcem šéfredaktora NoW Andyho Coulsona. Podle The Guardian není Wallis vyšetřován kvůli odposlechům, ale kvůli uplácení policistů výměnou za informace.

PARLAMENT CHCE VYSLÝCHAT MURDOCHA

Jde již o devátého zatčeného v souvislosti s aférou, která vedla k uzavření NoW. Minulý týden byl zatčen také Andy Coulson, který byl šéfredaktorem NoW v letech 2003 až 2007 a byl Wallisovým nadřízeným. Coulson byl také do letošního ledna šéfem komunikace premiéra Davida Camerona. Minulý týden policie znovu zatkla reportéra NoW Clivea Goodmana, který stál u zrodu celého skandálu v roce 2005, kdy se přišlo na to, že nechal odposlouchávat hlasové schránky královské rodiny.

Murdoch kvůli veřejnému pobouření, které vyvolaly metody jeho bulváru, také ve středu ustoupil od záměru získat lukrativní akvizici - britskou satelitní televizi BSkyB. Toto překvapivé rozhodnutí je dosavadním vrcholem aféry, která během necelých dvou týdnů změnila britskou mediální i politickou scénu, ale která tím ještě nekončí.

BULVÁR SKONČIL

Kromě špiclování v politických kruzích si novináři týdeníku News of the World údajně najímali soukromé detektivy i na odposouchávání rodin padlých britských vojáků a obětí teroristických útoků. Nová fakta několikaleté kauzy se provalila tento týden. Více se dočtete v článku Praktiky bulváru šokují Británii. Schází se parlament

Bulvární týdeník News of the World

Vicepremiér Nick Clegg žádal Murdocha, aby vypovídal před mediálním výborem parlamentu. Podle Clegga musí odpovědět na některé velmi důležité otázky. "Pokud mají v sobě aspoň kousek odpovědnosti za svou moc, pak by měli přijít do parlamentního výboru a vysvětlit své činy," řekl Clegg v televizním rozhovoru.

Den katarze
David Cameron ve středu oznámil soudní vyšetřování skandálu. Pak měl parlament za bezprecedentní shody vlády i opozice hlasovat proti tomu, aby Murdoch převzal celou BSkyB, ale Murdoch se ještě před tím projektu vzdal.

Několik britských listů píše o tom, že překotný vývoj posledních dní znamenal osvobození od vlivu, který měl Murdoch na britské politiky obou hlavních stran. Podle listu The Guardian byla středa v londýnské vládní čtvrti "dnem katarze, kdy politici jednali, jako kdyby byli osvobozeni z otroctví Murdochova impéria".

"Nyní víme, kdo řídí zemi," napsal v souvislosti s odlivem Murdochova vlivu komentátor listu The Independent. "Nezvolená a z velké části nikomu neodpovědná společnost jednala povýšeně, zatímco nepříliš známí ministři museli rezignovat kvůli drobným přestupkům nebo kvůli žádným přestupkům, často na dryáčnické naléhání listů News International," uvedl komentátor a připomněl, že celý zvrat je částečně důsledkem "brilantní a neústupné investigativní žurnalistiky".

O PRAKTIKÁCH BRITSKÉHO BULVÁRU ČTĚTE VÍCE ZDE

Narážel na fakt, že celou aféru udržoval při životě The Guardian. Jeho odhalení minulý týden, že NoW nechal odposlouchávat také hlasovou schránku unesené třináctileté dívky také vyvolalo pobouření veřejnosti a spustilo lavinu, která vedla k tomu, že se Murdoch vzdal převzetí BSkyB.

Ekonomický list Financial Times to uvítal s tím, že tato akvizice by vedla k ohrožení plurality médií v Británii. Podle deníku to ale "nemusí znamenat konec příběhu". "Pokud se potvrdí obvinění o odposleších, mohl by mediální regulátor Ofcom přimět Murdocha, aby snížil svůj nynější podíl (39 procent) na BSkyB". "Pokud k tomu nedojde, mohl by to Murdoch zkusit znovu.

Proto musí vláda využít příležitosti a reformovat pravidla pro vlastnictví médií v Británii," napsal Financial Times.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.