Lidovky.cz

Zahalené muslimky musí v Belgii čelit pokutě

Svět

  12:53
BRUSEL - Belgie se stala druhou zemí Evropy, v níž je zakázáno na veřejných místech nosit závoje či šátky zahalující zcela či z velké části postavu.

Žena v nikábu foto: Shutterstock

V platnost vstupuje zákon zakazující nošení věcí, jako jsou třeba burky (závoje zakrývající obličej) či nikáby (závoje, které na rozdíl od burek nezahalují oči), tedy tradiční části oblečení některých muslimek.

Lidem, kteří by porušili nařízení zákona, hrozí tresty ve výši až sedmi dnů vězení a pokuta až 137,5 eura (3370 korun).

O přijetí zákona už na jaře rozhodli belgičtí zákonodárci, kteří tak potvrdili rozhodnutí svých předchůdců, které ale nestačilo proběhnout celým legislativním procesem v minulém volebním období, takže bylo třeba celou proceduru absolvovat znova.

INFOGRAFIKA: Jak se zahalují muslimky
Infografika - klikněte pro zvětšení

Tehdy - v roce 2010 - šlo o hodně mediálně sledovanou věc, neboť Belgie v té chvíli byla první zemí Evropy, která se blížila takovému zákazu.

Nakonec ji ale "předběhla" Francie, kde tato omezení platí od letošního dubna. Francie je také přísnější v hrozbě možných trestů, protože tam v určitých případech mohou ti, kteří donutí nějakou ženu k porušení této normy, čelit až ročnímu vězení a pokutě až 30 000 eur (735 000 korun).

ZÁKAZ VE FRANCII

Belgický zákon ale má být podle mnohých hlasů jen jakýmsi symbolickým signálem, neboť množství žen nosících na veřejnost nikáb či burku je jen velmi zanedbatelné. Odhady se pohybují kolem několika set.

Belgičtí zákonodárci při přijímání zdůrazňovali, že opatření není namířené proti tradičnímu zahalení muslimek. Jde o to, aby bylo možné identifikovat osobu. Vztahovat se nebude na různé slavnosti, jako jsou například v Belgii oblíbené a hojné karnevaly.

PODOBNÁ OMEZENÍ JINDE V EVROPĚ

Kromě těchto dvou zemí obdobná opatření platí i lokálně jinde v Evropě. Například v ženevském kantonu ve Švýcarsku, kde to platí ve školách, přičemž v řadě dalších švýcarských regionů to platí pro veřejná místa.

Podobná místní omezení jsou třeba i v Itálii, Británii, Lucembursku či Španělsku. Kvůli tlaku populistů nyní celonárodní zákaz zvažuje i Nizozemsko.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.