Lidovky.cz

Dva miliony Somálců hladoví kvůli islamistům

Svět

  17:52
MOGADIŠO - Humanitární organizace nemají přístup k 2,2 milionu lidí postižených hladem v oblastech Somálska, které kontroluje islamistické hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Kajda. Podle nejnovějších informací Dětského fondu OSN (UNICEF) umírá v oblasti Afrického roku každých šest minut jedno dítě.

Na územích kontrolovaných Šabábem se humanitární pomoc nedostává. foto: Reuters

Části země, které kontrolují islamisté, jsou přitom podle Světového potravinového programu WFP nejvíce postižené hladem. "Jedná se o jedny z nejnebezpečnějších míst na světě, kde pracujeme. Ale lidé umírají. Není to teď o politice, ale o zachraňování životů ," uvedl Josette Sheeran, výkonný ředitel WFP. Šabáb v oblastech zakázal potravinovou pomoc v roce 2010.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie podle komisařky pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristaliny Georgievové zvýšela svoji pomoc pro hladovějící obyvatelstvo v regionu Afrického roku o dalších 88 milionů eur na celkových 160 milionů eur (3,9 miliardy korun).

Do humanitárních táborů přicházejí stovky až tisíce lidí denně.

Komisařka se rovněž chystá do uprchlického tábora Dadaab v Keni, kam bez přestání proudí uprchlíci ze Somálska před již 20 let trvající občanskou válkou a velkým suchem, které vedlo až k hladomoru.

Nemají ani sílu polknout

Jak uvedl UNICEF, stále do Dadaabu přicházejí stovky až tisíce lidí denně. S více než 400.000 lidí se jedná o největší uprchlický tábor na světě.

"Mnoho z příchozích dětí je tak slabých, že nemají ani sílu polknout jídlo a musejí být proto vyživovány nitrožilně," popisuje Christopher Tidey, spolupracovník UNICEF. "Viděl jsem tříletého chlapce, který vážil jen pět kilo," uvedl.

Zásobování ze vzduchu

Vyhublé somálské miminko v náručí matky.V současné době pokračují práce na dalším, již čtvrtém táboře, v etiopském regionu Dolo Ado, kde by měl být prostor až pro 60.000 lidí. Existující tři tábory totiž již téměř dosáhly své kapacity.

Humanitární krize v této části světa postihuje nyní okolo jedenácti milionů lidí, jak konstatuje Evropská unie. Sucho, které postihlo Somálsko, Keňu a Etiopii, je nejhorší za posledních dvacet let, jak uvádí Spojené národy. V jižním Somálsku hrozí hladomor 3,7 milionům lidí.

WFP bylo jednou ze skupin, které byly z jihu Somálska vykázány minulý rok a nyní se připravují na návrat. Organizace zároveň zvažuje možnost shazování potravin z letadel do oblastí, které nejsou přístupné po zemi.

Humanitární organizace se setkaly na hranicích s regiony kontrolovanými Šabábem i nášlapnými minami, které tam zůstaly od dob střetů keňských a etiopských sil počátkem roku.

V jižním Somálsku hrozí hladomor 3,7 milionům lidí.

Šabáb obvinil v pátek OSN ze zveličování závažnosti situace v Somálsku a označil prohlášení o panujícím hladomoru na jihu země za politikum.

Somálská vláda nemá téměř žádnou kontrolu nad územím kromě hlavního města Mogadišu, kde se nadto vládní síly spolu s mezinárodními mírovými jednotkami snaží odrážet útoky rebelů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.