Lidovky.cz

Norský vrah sháněl v Praze kalašnikov, granáty a pancéřovku

Svět

  0:28aktualizováno  18:02
OSLO - Nor Anders Behring Breivik chce v pondělí před soudem vysvětlit, proč se rozhodl k pátečnímu masakru, při němž v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya zabil nejméně 93 lidí. Na internetu přitom kolují výňatky z manifestu, v němž Breivik popisuje své přátele, motivaci a obsáhlé přípravy.

Vrah plánoval akci rok a půl.

Vycházel jen z dokumentů a informací získaných po internetu a odjel do Prahy jako do ideálního místa, kde se dají nelegálně obstarat zbraně i drogy. Po pěti dnech ale prý zcela změnil názor a konstatoval, že by co do zbraní daleko líp uspěl v metropolích na Západě.

Výňatky z obsáhlého Breivikova manifestu na internet stáhl americký blogger Kevin Slaughter. Druhého srpna 2010 Breivik napsal, že se připravuje odjet autem do Prahy a navázat tam kontakty, aby získal pušku AK-47, pistoli glock, granáty a pancéřovku, přičemž poslední dva druhy munice označuje za bonus. "Praha je známá jako v Evropě možná nejznámější tranzitní bod pro nelegální zbraně a drogy," napsal. Věděl, že jeho kontakty s podsvětím v Praze nebudou bez rizika, a chtěl je navázat prostřednictvím taxikářů nebo nevěstinců. Počítal s tím, že neuspěje-li v Praze, vydá se s tímtéž záměrem do Berlína. V případě opětného neúspěchu pak chtěl jet do Srbska.

Do nebezpečné Prahy se netěším, psal...
Po podrobném předchozím studiu podsvětí došel Breivik k názoru, že nejlepším spojencem k získání kontaktů na zbraně budou drogoví dealeři. Jejich dodavatelé prý nejlépe znají trasy z jiných východních zemí, Balkánu a Turecka. Jsou prý schopní získat nejen drogy, ale i zbraně.

"Nemohu říci, že se na tu cestu těším. Slyšel jsem, že Praha je jedna z nejnebezpečnějších metropolí v Evropě, že v ní působí mnoho krutých a cynických kriminálníků," píše Nor. Ve svém autě Hyundai Atos pak vyndal zadní sedačky, aby měl dost místa na zbraně. V Praze si zamluvil šest dní v levném hostelu úmyslně proto, že je to prý nejlepší místo, jak se seznámit s okruhem těch správných lidí.

Po dvou dnech si Breivik v Praze obstaral profesionální materiály o těžbě minerálů, kterými by v případě zadržení vysvětlil svůj zájem o výbušniny a jejich výrobu bez povolení. Tento materiál ho měl krýt pro případ, že by začal být podezřelý z přípravy teroristického činu.

Dále popisuje, jak v klubech a nevěstincích narazil při snaze získat kontakt na zbraně. "Lidi, které jsme oslovil, byli nervózní a mysleli, že jsem buď policista nebo naprostý pitomec. Musel jsem přehodnotit svůj přístup. Začal jsem špatně. Kdykoli se snažíte navázat kontakty na zbraně, nebuďte nikdy moc přímočaří," uvádí.

...a pak se v Česku cítil bezpečněji než v Oslu
Po několikadenní zkušenosti Breivik o Praze píše takto: "To město není vůbec nebezpečné. Nechápu, proč BBC v dokumentu o něm informuje tak nepřesně. Ve skutečnosti se tady cítím bezpečněji než v Oslu. Je to asi proto, že v té zemi nežijí skoro žádní muslimové. Většina tamních kriminálníků jsou křesťanští cikáni a zjistil jsem, že většinu z nich vyhnali z Prahy do jiných měst."

O TRAGICKÉM ÚTOKU

Dále je Praha pro Nora "jedno ohromné muzeum" starobylých evropských míst a magnet pro miliony turistů. Nikde jinde v Evropě - v Paříži, Londýně ani Berlíně. "Pražské centrum je napěchované tisíci a tisíci turistů, a to i teď, v září." (Podle údajů Českého statistického úřadu například navštíví ročně ČR průměrně 80.000 Norů.)

Pátý den pražského pobytu se Breivik cítil zoufalý. "Nejsem zklamaný sám se sebou, ale tím, že jsem zjistil, že Praha je daleko od toho, aby byla ideálním místem pro nákup zbraní. K navázání kontaktů jsou asi mnohem vhodnější západoevropské metropole...Praha je možná tranzitním bodem, ale je těžké tam najít kurýry nebo prodejce." Nor nakonec dospěl k tomu, že si může zbraně koupit legálně doma, a k tomu se také po pražské anabázi rozhodl. "Bez ohledu na výsledek jsem prožil pěknou dovolenou, viděl většinu historických míst a úžasnou architekturu. Taky jsem se pobavil s lidmi, s nimiž jsem se seznámil v hostelu. Je čas na návrat," píše Breivik.

"Sex je důležitý, když si máte udržet motivaci před operací"
O Praze psal ještě v části věnované ženám. Přiznává, že se chce vyhnout trvalému vztahu, protože by to komplikovalo jeho operaci, ale zároveň neměl rád ani kontakty na jednu noc. V Praze prý takové měl se dvěma dívkami.

"Bylo to ale jenom proto, protože tam bylo riziko, že ve snaze navázat kontakt s prodejci zbraní zemřu. Ale nechci to ospravedlňovat. Muži jsou nedokonalí svým založením, protože je obtěžují jejich biologické potřeby. Ale souložit občas mimo manželství je relativně menší zlo ve srovnání s odpuštěním, jehož se mi dostane díky mé mučednické operaci. A je to (sex) důležité, když si máte udržet morálku a motivaci, zejména těsně před operací. Proto jsem dal stranou 2000 eur z peněz určených na akci a týden před ní je hodlám použít na luxusní děvku. Zajistím si ji před nebo po své poslední mučednické mši v kostele ve Frogneru (čtvrť v norské metropoli - pozn. ČTK)."

Chtěl prý změnit norskou společnost
Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost. Policie potvrdila 92 mrtvých, 97 raněných a stále několik pohřešovaných. Motiv činu potvrzuje i Breivikův "manifest" zveřejněný na serveru YouTube. V rozsáhlém díle, jež nazval "2083 - Evropská deklarace nezávislosti", vysvětluje, že by se Evropa měla očistit od přistěhovalců.

Součástí jeho knihy je i důkladný popis toho, co by teroristé neměli podcenit, pokud chtějí dotáhnout zničující plány až do konce. Mimo jiné se zmiňuje i o tom, že celou akci musel detailně naplánovat a také odzkoušet.

Ukázka z manifestu na Youtube.

Blíž premiérovi

"Dobrý způsob, jak se přiblížit k premiérovi nebo ministrům, je infiltrovat se do nepřátelských organizací," popisuje Breivik dále v knize. "Chcete-li získat práci na letním táboře, který pořádá největší politická strana, je způsob, jak toho dosáhnout. Premiér takové tábory v létě obvykle navštěvuje. Infiltrace ale může trvat dlouho, třeba i dva roky," odhalují norské vrahovy detailní plány.

CO O STŘELCI ŘÍKAJÍ SOCIÁLNÍ SÍTĚ?

Breivik na stránkách knihy naplánoval "evropskou cestu za svobodou", číslovka 2083 pak ukazuje, jak dlouhá doba bude podle něj k naplnění manifestu zapotřebí. Mimo jiné také rozdělil "cestu za svobodou" na 3. fáze.

Ukázka z manifestu na Youtube.

Do první z nich zahrnuje například bombardování Srbska aliancí NATO v roce 1999. Nyní jsme podle něj už ve fázi dvě, kterou nazval "Evropskou občanskou válkou" a završit by ji měl rok 2030.

Anketa

Myslíte si, že by se útok podobný tomu v Norsku mohl odehrát i v Česku?

Ano, osamělý útočník může běsnit kdekoli. 5257
Ne, u nás se nic takového stát nemůže. 166
Raději nad tím nepřemýšlím. 379

Podle norské agentury NTB se autor podepsal pseudonymem Andrew Berwick. V posledním příspěvku je údajně i věta: "Myslím, že toto je poslední příspěvek, který píšu. Je pátek, 22. července, 12:51." Zhruba o půldruhé hodiny později otřásl vládní čtvrtí v centru Osla výbuch bomby, jenž usmrtil nejméně sedm lidí. Poté dvaatřicetiletý muž postřílel nejméně 85 lidí na mládežnickém táboře příznivců vládních sociálních demokratů.

Ukázka z manifestu na Youtube.

Na internetu se objevilo rovněž dvanáctiminutové video, pod nímž byl také podepsán Andrew Berwick. Podle norského deníku VG se podezřelý přiznal, že materiály na internet umístil.

Video vyzývá k boji proti proti islámu a zjevně obsahuje i fotografie podezřelého - tytéž, které měl Anders Behring Breivik na Facebooku. Jeho účet však byl uzavřen. Přístupné není ani podezřelé video, které prý bylo umístěno v pátek.

Ukázka z manifestu na Youtube.

Podezřelý se už k činům přiznal a v pondělí je podle agentury Reuters ochoten své počínání vysvětlit před soudem. Podle jeho právníka prohlásil, že jeho činy sice byly "hrozné", ale "nezbytné".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.